01 Марта 2017 в 16:47 1263

В Україні набирає обертів інформаційна «війна» з платіжним шахрайством

З лютого 2017 року у київському метрополітені стартувала інформаційно-освітня кампанія для громадян щодо безпеки користування платіжними картками.

Підвищення рівня обізнаності громадян щодо актуальних кіберзагроз у сфері використання платіжних інструментів – є нагальним питанням. Злочинці дедалі більше спрямовують свої дії не стільки проти банків, cкільки проти держателів карток. 63% усіх випадків крадіжок з рахунків українців за минулий рік пов’язані саме з Інтернет-шахрайством та з використанням злодіями методів соціальної інженерії. Так, за 2016 рік кібершахраї зняли з платіжних карток українців майже 340 мільйонів гривень, що у 4 рази перевищує показники 2015 року.


Плакати, що розміщені на вікнах вагонів метро, інформують українців щодо ознак та способів захисту від найрозповсюдженіших на сьогодні видів шахрайства у платіжній сфері – вішингу, фішингу та кеш-трепінгу.


Минулоріч найбільше втрат українці зазнали від вішингу – телефонних дзвінків власникам карток, під час яких шахраї представляються представниками банків (у 94% випадків) та інших уповноважених органів з метою виманити конфіденційні платіжні дані для подальшого здійснення незаконних операцій з картками. За 2016 рік кіберзлодії привласнили таким чином майже 276 мільйонів гривень. Середня сума збитків для українця у результаті потрапляння до такої «телефонної пастки» становить 1400 гривень.


Також суттєву загрозу для коштів громадян наразі становить фішинг – Інтернет-шахрайство, пов’язане з виманюванням даних платіжних карток під виглядом надання неіснуючих послуг на злочинних веб-ресурсах. Серед найпопулярніших «послуг» на фішингових сайтах – поповнення мобільного рахунку та переказ грошей з картки на картку. Лише за останній рік кількість зафіксованих злочинних ресурсів, які крадуть гроші українців, зросла у 4,5 рази – з 38 до 174. За даними Асоціації ЄМА, тільки на один такий шахрайський сайт щоденно можуть потрапити та залишити свої платіжні дані до 2,5 тисяч громадян.


Серед видів банкоматного шахрайства найбільш стрімко в Україні розвивається кеш-трепінг (захоплення готівки). Злодії встановлюють спеціальну планку з двостороннім скотчем на слот для видачі готівки у банкоматі, що перешкоджає їх отриманню законним власником картки. На жаль, часто, не одержавши своїх грошей, користувач вирішує, що в роботі банкомату стався технічний збій або закінчилася готівка та відходить, відкриваючи шахраю можливість забрати «захоплені» купюри. У 2016 році фахівці зафіксували 830 випадків кеш-трепінгу.


Антишахрайська освітня кампанія для громадян проходить у рамках Національної програми зі сприяння безпеці електронних платежів та карткових розрахунків Safe Card, що реалізується Українською міжбанківською Асоціацією членів платіжних систем ЄМА за підтримки Державного департаменту США.


Незабаром інформація щодо захисту платіжних карток також з'явиться на білбордах, інфоплакатах та у газетах для пенсіонерів (для розміщення та поширення через Центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги та банківські установи).


Довідка


Safe Card: Національна програма сприяння безпеці електронних платежів та карткових розрахунків


Проект стартував в Україні 1 жовтня 2016 року і продовжуватиметься до 30 вересня 2017 року.


Програма передбачає комплекс заходів та активностей Асоціації ЄМА, медіа, учасників платіжного ринку та державних органів за п’ятьма напрямками протидії:


  • підвищення обізнаності громадян України про ефективні способи захисту власної інформації та правила безпечного використання платіжних карток, електронних платежів і банкоматів;
  • удосконалення кримінального законодавства України у сфері неправомірного обігу засобів платежу та приведення його у відповідність світовим стандартам з урахуванням актуальних видів карткових і платіжних злочинів;
  • удосконалення системи оперативного отримання й перевірки правоохоронними органами інформації про злочини із платіжними картками, електронними платежами та в банкоматах;
  • удосконалення взаємодії між банками, патрульною поліцією, кіберполіцією і слідством при розслідуванні та протидії злочинам із платіжними картками, електронними платежами та в банкоматах;
  • підвищення поінформованості суддів і прокурорів про схеми здійснення злочинів із платіжними картками, інтернет-платежами та в банкоматах, аналіз судової практики і формування рекомендацій із кваліфікації карткових та платіжних злочинів.


У рамках Програми проводяться соціологічні дослідження, розробляються інформаційні матеріали, створюються міжвідомчі робочі групи тощо.


Проект впроваджується за підтримки Державного департаменту США і координується Українською міжбанківською асоціацією членів платіжних систем ЄМА. 

За матеріалами прес-релізу
Присоединяйтесь к нашему каналу в Telegram.
 
,