Чи дозволять українці вкрасти у них Різдво та Новий рік?

Якими будуть традиційні зимові свята після найтяжчого року в історії незалежної України? Експерти дослідницького холдингу 4Service, шукаючи відповідь на це запитання, на початку грудня 2022 року провели опитування українців.

Коментарі 2605

Результати опитування дозволили з’ясувати, як український народ ставиться до різних дат святкування Різдва та чи відчуває відповідний настрій і моральну готовність до свят в умовах війни. Також дослідження відповіло бізнесу, чи будуть українці витрачатися на подарунки й частування так само як раніше, і які покупки для них тепер в пріоритеті.

Що і коли святкуватимуть українці взимку?

Зимові свята завжди асоціюються з традиціями. Здається, немає нічого більш зрозумілого і звичного, ніж Новий рік та Різдво. Але цей рік змінив дуже багато всього, що здавалося незмінним. Певним чином це торкнулося і зимових свят.

Головним святом для українців залишається Новий рік. Втім, цього року його святкуватиме значно менше людей, ніж зазвичай — 75% замість 95%. День святого Миколая також планували відзначати не так широко: якщо минулого року його святкували 73% українців, то цього — 57%.

Цікава тенденція спостерігається навколо Різдва. Значно зменшилася кількість тих, хто збирається відзначати його 7 січня. Ще в минулі роки це було 87%, тоді як цьогоріч — 57%. Водночас набирає популярності святкування Різдва з більшою частиною світу, 25 грудня. Раніше ця дата була святковою для 23% українців, тоді як зараз вже для 35%. 

Найзагадковішим зимовим святом, одна лише назва якого завжди заганяла в глухий кут іноземців, є так званий “Старий Новий рік”. Попри те, що перехід на святкування Нового року за Григоріанським календарем відбувся понад століття тому, до 2022 року залишалося ще 42% українців, які вважали святом початок нового року “за старим стилем”. У 2023 охочих відзначати його всього 18%.

Зимові свята — це передусім свята сімейні. Сам сенс святкування зводиться здебільшого до того, щоб зібратися у колі найдорожчих людей за святковим столом, потішити одне одного подарунками та побажаннями. Але цього року війна внесла свої драматичні корективи, розлучивши велику кількість сімей. Так, 26% українців зазначили, що деякі члени їхньої родини не перебувають зараз поруч з ними саме через війну. Особливо складно родинам військовослужбовців, які захищають Україну. Сім’ї, в яких чоловіки змінили місце перебування через війну, порівняно з іншими значимо менше планували святкувати День Святого Миколая та відзначатимуть Новий рік.

Ставлення до свят має і деякі регіональні відмінності. У західних областях, наприклад, минулого року Новий рік святкували 90% людей. Саме там цей показник найнижчий, особливо якщо порівнювати зі східними областями, де це свято раніше відзначали 100% опитаних. Цьогоріч найохочіше святкуватимуть Новий рік у Києві та у Східних областях (про це сказали по 80% респондентів), а найменше — на Півдні України (72%).

Цікаво, що цього року майже кожен другий мешканець західних областей України планував святкувати Різдво 25 грудня, тоді як в минулі роки цю дату відзначали тільки 26% опитаних. На Заході також значно активніше святкують День Святого Миколая. Хоча у 2022 році бажання відзначати його зменшилось і тут (69% проти торішніх 81%). 

Різдво 7 січня традиційно наймасовіше відзначалося в центральних та східних областях України — 90% їх мешканців святкували саме цього дня. Тепер цей показник складає 66% в Центрі та 59% на Сході. Але найбільш різко змінили своє ставлення до цієї дати святкування Різдва кияни. Якщо раніше 7 січня святкували 82% з них, то цього року — тільки 47%. 

Які плани на святкування?

Більшість із тих, хто не відмовився від святкування, відзначатиме Новий рік вдома у колі сім’ї (65%). Кожен десятий планує цієї ночі піти в гості до родичів чи друзів. Зустрічати 2023 наодинці збирається не так багато людей, але у віковій категорії 50-60 років їх найбільше — цілих 7% (було б справжнім новорічним дивом, якби хтось скористався цією інформацією і запросив у гості одиноких знайомих чи рідних людей, які збираються святкувати на самоті). 

Що ж до Різдва, то для більшості тих, хто його відзначає, це передусім нагода зібратися з близькими за святковим столом. 27% опитаних повідомили також про намір відвідати цього дня святкове богослужіння, це стільки ж як зазвичай. Обмінюватися різдвяними подарунками будуть 23% українців (ще минулі роки це робили 34%). Різдво в умовах воєнного часу має також свої особливості: кожен п’ятий українець має намір долучитися до збору на допомогу та/або подарунки для ЗСУ чи переселенців. 

Сумний факт: 26% українців взагалі не збираються святкувати Новий рік та Різдво. Половина з них мотивує своє рішення недоречністю святкувань під час війни. У віковій категорії 30-39 років так думає найбільше людей — 63%. 

Однією з причин відмови від святкувань є також погіршення фінансового становища людей під час війни. 37% пояснили своє небажання святкувати саме цим. Причому, найбільш актуальною ця причина є для чоловіків. Можна припустити, що вони звикли до певного рівня витрат на новорічні подарунки для близьких. Тепер же вони болісно реагують на неможливість в умовах війни дозволити собі те ж, що й завжди, тому вважають за краще не святкувати зовсім.

Третина людей зізналася, що просто не має святкового настрою, а кожен десятий українець не святкуватиме, бо ті, з ким би хотілося розділити свято, через війну змінили місце свого перебування.

Чи будуть подарунки?

Про бажання відсвяткувати прихід нового 2023 року говорить приблизно однакова кількість людей, незалежно від місця перебування — в середньому, це 75%. Але у тому, що стосується придбання подарунків, помітні деякі відмінності в залежності від регіону. Так, в середньому по Україні 86% людей збираються купувати новорічні презенти. У Центрі таких людей значно більше — 91%, тоді як у західних областях — 79%.

Звичайно, найбільше подарунків будуть купувати для дітей (47%). 39% планують купити щось “під ялинку” для своїх чоловіків або дружин. Майже стільки ж хочуть потішити презентом й інших членів родини. 15% українців будуть купувати новорічний подарунок для себе, і трохи менше — для друзів. Ще 4% витратять гроші на подарунок для колег.

Традиція робити подарунки на Різдво в Україні не надто поширена. Цього року їх збираються купити 17% українців — здебільшого для дітей та інших членів родини, а вже потім для чоловіків/дружин та друзів (і зовсім мало хто для себе та колег).

Беззаперечними лідерами серед новорічних подарунків цього року будуть солодощі та іграшки. Їх придбають, відповідно, 38 і 26% опитаних. 14% купуватиме у якості подарунка косметику та парфумерію. Ця категорія товарів завжди була досить популярною під час новорічних свят, але цьогоріч її обігнала за попитом інша, особливо актуальна в умовах сьогодення — 15% українців даруватимуть близьким енергозберігаючі товари. Такий же відсоток придбає одяг та взуття.

Кожен десятий українець буде дарувати на Новий рік аксесуари. У переліку новорічних подарунків виділяється цікава категорія — делікатеси. Їх даруватиме 10% респондентів. Тенденція презентувати смачну їжу “не на кожен день” була притаманна у непрості часи дефіцитів або фінансової скрути. В останні роки вона суттєво втратила актуальність, але зараз, з огляду на складну ситуацію, знову повертається. 

Традиційно досить популярним новорічним подарунком виступають прикраси. Їх цьогоріч даруватиме 7% опитаних. Хоча для вікової категорії 18-29 років їх затребуваність значно вища — 32%.

Зазвичай до Нового року в Україні часто купували побутову техніку. Цього року тільки 3% збираються придбати щось із цієї категорії товарів. Вочевидь, вона втрачає популярність одразу з двох причин: погіршення фінансового становища та перебої з енергопостачанням. Трошки більше українців (5%) мають намір дарувати комп’ютери, смартфони та гаджети. Цікаво, що стільки ж людей даруватимуть спеціальні товари для військових. Ще 3% придбають товари для обігріву.

Загалом, переважна більшість українців (79%) визнають, що змушені скоротити витрати на святкування Різдва та Нового року. Серед людей віком 50-60 років таких ще більше — 89%. 

Середня сума, яку жителі України готові витратити цього року на святкування — 2053 гривні. Причому, 40% опитаних хочуть вкластися до 1000 гривень (у старшій віковій категорії це цілих 55%). Третина розраховує на витрати в діапазоні 1000-3000 гривень, а кожен десятий планує купити все необхідне на 3000-5000 гривень. 

Чого українці чекають від нового 2023 року?

Закономірно, що українці, як ніколи, чекають, що наступний рік буде кращим. У це вірять аж 86% опитаних. 2% думають, що наступний рік буде таким же, як і той, що минає. Ще 6% налаштовані песимістично і вважають, що 2023 буде навіть гіршим за 2022.

Опитування показало, що попри воєнний стан, людям хотілося б трохи традиційного новорічного відпочинку — на користь цього висловилося 65% опитаних. Серед тих, хто не вважає за потрібне в теперішніх умовах довго відпочивати, найбільше людей у віковій категорії 30-39 років. Вони більше за інших готові жертвувати відпочинком заради стабільної роботи економіки. 

Це однозначно буде незвичайний Новий рік — зі складними підсумками й великими надіями. Українці втратили частину купівельної спроможності, але не втратили віри в себе, тому переважна більшість все ж збирається відсвяткувати зимові свята, зберігши тим самим частинку “нормального” довоєнного життя.

За матеріалами пресрелізу 

Обговорити з іншими читачами:
Погода