Чому виставки переміщаються із арт-галерей у торгові центри

Сьогодні ми бачимо кілька нових соціальних тенденцій, які доповнюють одна одну і в своєму взаємозв’язку формують ускладнені споживацькі патерни. У даній колонці Павло Мойсеєнко, засновник агенції AD.A Agency, ділиться своїми спостереженнями та кейсами про те, як артистичні виставки поступово переміщаються із суто художніх галерей до соціальних просторів торгових центрів.

Коментарі 4043
По-перше, за останній рік суттєво виросла потреба в естетичному наповненні та позитивних емоціях. Спочатку цей тренд заякорився в діджиталі ще під час локдану, коли  навколо були лише невтішні новини та суцільне напруження. Тому як альтернатива, щоб переключитись та найти нові джерела натхнення в прекрасному, легко і затребувано в Україні зайшла комунікація про різні музеї світу, які, до того ж, відкрили свої онлайн площадки для перегляду. 

По-друге, і це важливо та респектабельно – для митця важливо презентувати свої роботи як поціновувачам, так і відповідній аудиторії, яка цікавиться, любить та потенційно може їх придбати. Враховуючи той факт, що тепер у нас суспільство «омолодження», то навіть починаючі майстри та майстрині також організовують власні виставки та тематичні експозиції. 

Ну і третій аспект – це вже стосується поведінки українців, особливо киян, які все ж таки обмежують себе в соціальній мобільності. Примусове повідомлення  #stay-at-home дається взнаки: менше групових екскурсій, особливо всередині приміщень. У той же час, згадуючи пункт один, є суспільний запит та потреба в естетичному наповненні  та спогляданні.

Розуміючи це, на замовлення двох столичних торгових центрів - ТРК «Проспект» та ТРЦ «РайON», наша агенція підготувала спеціальні артистичні виставки – художню експозицію дитячого малюнку «Фантазії літа» та «Art&Fashion» - про моду та мистецтво упродовж 100: від 20-х до 20-х. 

Ці соціально-культурні проєкти мали неабиякий успіх серед відвідувачів торгового центру. Адже шопінг молл тепер набув статусу соціального простору, куди покупці приходять придбати речі, а водночас отримати емоційний заряд. Ще одна перевага тематичної виставки у ТРК – це її оглядовий ефект. Адже торгові центри за місяць відвідують сотні тисяч гостей, які автоматично стають глядачами виставки. 
Звичайно, тут можна протестувати, що мистецька галерея приваблює свою цілеспрямовану аудиторію. І я з цим погоджуюсь, що даний культурний простір залишається сегментованим осередком. У торговому центрі ж все відбувається у дещо іншому форматі: не так камерно, набагато швидше, безкоштовно для відвідувачів та обмежено в часі. 

І соціальний ефект виставки у шопінг моллі полягає у тому, що мистецтво стає доступнішим та відкритішим, для різних аудиторій та поколінь. Адже торговий центр відвідують родини із дітьми, друзі, молоді пари та гості поодинці. І для кожного такого сегменту виставка відкриває щось своє: спонтанно поговорити із дітьми про мистецтво, задуматись про щось естетично-близьке, помилуватись…. 

Приємно, що наша агенція однією із перших організувала арт-експозиції у торгових центрах для торгових центрів компанії Arricano. Це були авторські креативні концепції презентувати відвідувачам різні аспекти мистецтва, моди, творчих та здібних молодих художників. Упродовж 2020 ми разом із командою компанії Arricano провели понад 10 експозицій. Бачу, що цей тренд починає поширюватися і на інші торгові центри, які також почали запрошувати на свої мистецькі презентації – виставки та фотовиставки. І це хороша суспільна тенденція підвищувати соціально-культурну потребу в мистецтві завдяки ініціативам торгового центру. 

sostav.ua
Обговорити з іншими читачами:
Погода