CRAFT STORY і Ukraїner представляють проєкт СТРІХА про українську народну архітектуру

Стартував новий проєкт у партнерстві майстерні CRAFT STORY та Ukraïner про українську народну архітектуру – СТРІХА.

Коментарі 624

Мета проєкту – показати автентичні архітектурні скарби, зокрема ті, що заховані у селах, подалі від головних доріг. А також розпочати публічну дискусію про традиційний український архітектурний код та способи його збереження.

Порушуючи тему збереження унікальних архітектурних пам’яток, проєкт закликає до діалогу про те, як можна реставрувати українську народну архітектуру (історичні будівлі, школи, церкви) та дати їй друге життя. СТРІХА – це також про відчуття дому, прихисток і дах над головою, які багато людей втратили через війну.

На початку листопада команда CRAFT STORY вирушила в експедицію Україною, намагаючись віднайти та зафіксувати традиції, техніки та унікальні історії будівництва мазанок і ґражд, козацьких дерев’яних церков, млинів та інших зразків народної архітектури. Хата-ґражда в Карпатах, мальоване село на Поділлі, дерев’яне мереживо Сіверщини, український модерн Полтавщини, хати Бессарабії, Запоріжжя та Слобожанщини – усі ці дивовижні зразки, якими багата Україна, тепер зафіксовані у документальних матеріалах. Деякі з них можна буде побачити у першій серії СТРІХИ.

Героями проєкту стали власники та власниці унікальних хат з різних куточків країни, активісти, які займаються збереженням та відновленням архітектурної спадщини, члени місцевих громад, а також експерти: архітектори, науковці та мистецтвознавці. Кожна будівля має захопливу історію, задокументовану і збережену для переосмислення наступними поколіннями.
Проєкт складатиметься з пʼяти великих серій, що розповідають про архітектуру на сході, заході, півночі, півдні та у центрі України. Він існуватиме у формі документального серіалу на YouTube-каналі Ukraïner – перша серія під назвою “Захід” вже вийшла. Крім цього, шукайте на сайті однойменний лонгрід та фото.

 video

Хоча сьогодні неможливо поїхати з експедицією на тимчасово окуповані території, про унікальну архітектуру цих регіонів також буде обов'язково розказано в проєкті. Після повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року постали ще й питання повоєнної відбудови, житла для вимушених переселенців, а також тенденція переїзду з міста в село, що набула особливої популярності – усі ці теми будуть також розкриті в межах п'яти великих епізодів.

Тема дослідження української ідентичності почала набирати обертів з 2014 року і зараз є ще більш актуальною. Українці намагаються знайти себе в традиціях, мистецтві, музиці – архітектура також заслуговує на важливе місце у цьому пошуку. Проєкт СТРІХА – це можливість ще більше дізнатись про себе і власну культуру.

Команда проєкту

Сценаристка і продюсерка: Таня Поставна

Дослідниця: Вікторія Доан

Виконавчий продюсер: Павло Ступак

Оператор-постановник: Сергій Кіреєв

Лінійна продюсерка: Євгенія Сіворка

Режисер монтажу: Сергій Кіреєв

Колорист: Євгеній Король

Звукорежисер: Захар Борисенко

Диктори: Олеся Бондар, Семен Терещенко

Транскрибаторка: Лариса Голосніченко

Перекладач: Євгеній Ступак

Графіка: Vertigo Agency

За матеріалами пресрелізу

Обговорити з іншими читачами:
Погода