Держава як HR бренд

Британські дослідники довели, що щасливі люди продуктивніші на 12%. Недаремно компанії як Google чи Zappos мають власних експертів зі щастя (chief happiness officer), облаштовують тренажерні зали в офісах та відправляють своїх спеціалістів на кулінарні курси. Вони давно зрозуміли, що шукати щасливчиків важче, аніж створити позитив всередині команди. Глобально та локально сьогодні активно розвивають бренд-роботодавця. А як щодо цілої країни? Як створити комфортні умови для життя та роботи на державному рівні розкажемо на прикладі Естонії — країни, яку сміливо можна назвати HR брендом.

Комментарии 1278

Держава-теххаб

В усій Естонії жителів вдвічі менше, ніж у Києві, проте за кількістю стартапів на душу населення країна входить у трійку світових лідерів.

Ця країна Балтії має 3,7 тисячі компаній у пошуці співробітників. А за останні 10 років інвестиції в її стартапи зросли майже у 47 разів (!). У 2008 вони привабили сім мільйонів євро вкладень, а вже у 2018 ця сума сягнула 328 мільйонів. Зросла і капіталізація компаній: Skype, Playtech, Bolt та TransferWise досягли вартості у понад мільярд євро та отримали статус “єдинорогів”.

Розвинута стартап-екосистема держави постійно потребує спеціалістів, особливо популярна сфера інформаційних технологій. До прикладу, минулого року майже всі естонські компанії мали відкриті вакансії в ІТ секторі, а найзатребуванішими є спеціалісти мідл та сіньйор рівня.

Як це працює?

За останні 5 років Естонія збільшила кількість міжнародних спеціалістів вдвоє. До прикладу, державна програма Work in Estonia допомагає знайти потрібну позицію та інформацію про процедуру влаштування чи переїзду. Програма допомагає сконтактувати спеціаліста з роботодавцем. Також персональну безкоштовну консультацію можна отримати в режимі реального часу в експертів Міжнародного Дому Естонії. Для цього потрібно просто попередньо записатися на їхньому сайті. Шукати ж потрібну вакансію можна на сайті Work in Estonia або ресурсах Angel.co, StackOverflow чи Glassdoor.

Естонія — електронна країна, а тому для оформлення документів не треба ходити по кабінетах, більшість сервісів доступні онлайн. Головне отримати дозвіл на працевлаштування. Якщо компанія-стартап, то його видадуть за добу. Далі потрібно тільки оформити візу.

Якщо говорити про рівень зарплат, то за даними аналізу стартап-вакансій з Angel.co спеціалісти IT сектору отримують в середньому 3 тисячі євро на місяць без урахування податків. А якщо спеціаліст отримує місце в естонському стартап єдинорозі, то винагорода за його працю може сягати 10 тисяч євро на місяць. Крім того, багато компаній допомагають з переїздом, надають житло, автомобіль та страховку.

Атмосфера не тільки між землею та космосом

Про це добре знають HR спеціалісти та естонці, адже створюють здорову атмосферу як в країні, так і в офісах. До прикладу, один з найбільш швидкозростаючих стартапів минулого року Veriff організований як одна велика робоча група, яка не ділиться на команди, адже рівень скілів у всіх приблизно однаковий. Це означає, що кожен співробітник мультифункціональний, й усі здатні виконати або включитись у виконання завдання. Окремо працюють лише фахівці з документообігу та комунікацій. Компанія сповідує філософію здорового способу життя і взаємопідтримки, а тому компенсує фахівцям випрати за спорт, здорове харчування чи перекуси в офісі.

У компанії Playtech незвичний підхід до мотивації співробітників. Він має назву "система риб". Ідея у відпочинку задля якісної роботи. Крім того, працівникам присвоюється певний статус "риби" залежно від тривалості роботи в компанії. Чим вищий статус, тим більше плюшок можна отримати. Плюшки стосуються абонементів в спортзал чи басейн, додаткових днів відпустки чи путівок на відпочинок.

В Естонії також розвинуті корпоративні соціальні ініціативи. Приміром, компанія, що пише програмне забезпечення Helmes, має власний соціальний проєкт “Щось особливе”. Він дозволяє співробітникам допомагати іншим. Вже 6 років поспіль компанія щорічно вкладає 5% прибутку в проєкти лікування хворих дітей, яким не допомагає національна медицина, та людям з інвалідністю у навчанні в IT сфері. Кожного року Helmes проводить конкурс кращих ідей серед своїх співробітників. Найкращі рішення, які обирають також працівники, отримують фінансування та втілюються у життя.

Баланс у всьому

Вибагливе поєднання технологій з унікальною природою — це про Естонію. Прогулюючись Таллінном можна побачити як реставрують сторічний дерев’яний будиночок рибака, провести нараду онлайн чи отримати рецепт від лікаря через смартфон (wifi тут доступний всюди). Милуючись природою можна отримати водійське посвідчення, бо 99% державних сервісів тут доступні онлайн.

В містах Естонії легко знайти заповідник, але тільки не злочинця, бо країна має найнижчий рівень злочинності в Європі.

Поєднання технологій та природи надихає. Поруч з гучними стартап-тусовками тихі озера, а разом з автоматизацією панує повага до історії та цінностей. Мільярдні компанії, чисте повітря та життя без метушні та заторів.

Цифрова епоха змінює підхід не тільки до спілкування чи споживання, але й до зайнятості. Технології зміщують акценти з того, що людина вміє, на те, якою вона є. І це не про егоцентризм чи гедонізм. Це про здоровий баланс у всьому. Саме це сповідує Естонія та її стартапи, створюючи HR на державному рівні.

Обсудить с другими читателями:
Погода