Головні страхи українців: вірус і падіння рівня доходів

Українська платформа для соціологічних опитувань Gradus Research провела глобальне дослідження на тему стресу. Починаючи з травня 2020 року щомісяця компанія відслідковувала рівень стресу українців у нових реаліях.

Коментарі 1394

Дослідження проводили у партнерстві з членом Advisory Board Олександром Виноградовим, кандидатом психологічних наук, доцентом факультету психології Київського національного університету імені Тараса Шевченко. Він зробив перший замір рівня стресу за анкетою ШВС-10 - це шкала, що складається з 10 питань, завданням якої є визначення того, наскільки стресовим люди вважають своє життя останнім часом.

За результатами опитування, рівень стресу в українців зберігається на дуже високому рівні - 78% зі 100%. Цей показник тримається майже на одному рівні, починаючи з травня 2020 року. За останні півроку найбільше він сягнув у червні - до 81%.

Дослідження жовтня 2020 року показали, що у порівнянні з чоловіками жінки переживають через ситуацію з карантинними обмеженнями та COVID-19 сильніше майже на 10%.

Серед різних вікових груп: дуже високим рівень стресу є у молоді 18-24 років. Наразі цей показник - 86%, а в червні сягнув рекордних 89%.

Такі результати пов’язані перш за все з питаннями фінансів, скороченням заробітних плат, втратою робочих місць, родинними проблемами та страхом перед COVID-19.

“Починаючи з травня ми бачимо, що жінки і молодь переживають стрес більше інших груп населення. Крім того, що жінки за своєю природою більш чутливі, а молодь переживає свою першу повномасштабну кризу, є ще один важливий фактор, що підвищує стрес саме в цих групах. Справа в тому, що коронакриза - це в тому числі криза соціалізації. Обмеження в особистому спілкуванні з однолітками (для молоді) і в спілкуванні в принципі (для жінок) є істотним обмеженням позитивних емоцій - і отже, серйозним фактором підвищення стресу. На жаль, поки не будуть зняті страхи зараження, думаю, ми будемо спостерігати подібну ситуацію”, - відмічає Євгенія Близнюк, CEO & Founder компанії Gradus Research.

Основні результати Gradus Research щодо рівня стресу та ставлення до карантину за півроку

За даними травня 2020 року респондентів лякала перспектива зараження у разі відміни карантину менше, ніж зниження доходів у разі його продовження. Страх збідніння з’явився ще півроку тому.

У червні 2020 року дані показали, що ослаблення карантину призвело не до зниження, а до підвищення стресу. Згідно з дослідженнями компанії Gradus Research, рівень суб'єктивного стресу підвищився з 77% на початку травня до 81% в червні. Найбільше в стресі опинилися літні люди та жінки.

За результатами заміру рівня стресу у липні, COVID-19 вибув з п’ятірки основних стрес-факторів і зайняв лише сьоме місце. Основними причинами стресу стали фінансові і робочі питання.

Згідно з опитуванням на початку вересня, третина респондентів стверджувала, що серед їх знайомих/близьких є люди з підтвердженим коронавірусом або із схожими симптомами. Однак погіршення фінансового становища респондентів залишилося значно більшим страхом, ніж небезпека зараження - 58% на 28% відповідно.

Станом на сьогодні, людей в рівній мірі лякає і вірус, і падіння рівня доходів. Основні страхи, що виділяють респонденти: захворювання близьких і відсутність адекватної медичної допомоги.

Дослідження було проведено компанією Gradus методом самозаповнення анкети в мобільному додатку. Онлайн-панель Gradus відображає структуру населення міст розміром більше 50 000 жителів, віком 18-60 років за статтю, розміром населеного пункту і регіону. Період проведення поля: травень 2020-жовтень 2020, Розмір вибірки: 1 462 респондентів.

За матеріалами прес-релізу
Обговорити з іншими читачами:
Погода