В 2014 році, коли почалося вторгнення росії, багато українських артистів проявили свою проукраїнську громадянську позицію - відкрито виступили проти анексії Криму, відмовились від російських гастролей, підтримали волонтерські рухи, виступали в зоні АТО. Але багато хто з зірок зайняв нейтральну позицію “Не все так однозначно”...
З лютого 2022-го все докорінно змінилося, майже весь український шоу-бізнес перетворився на справжній зірковий рух спротиву - і плечем до плеча, суцільною стіною стали за країну. А ще - до них приєдналися знаменитості світової величини. І разом це створило дуже потужну силу, яка впливає на людей та політиків і наближає нашу перемогу.
України
Ми всі пам’ятаємо численні звернення наших зірок до російських колег на початку весни (згадайте хоча б сповнену щирої ненависті промову Маши Єфросініної). І хоча ці звернення навряд чи вагомо вплинули на рашистів, але вони дуже сильно вплинули на українців. Це був сильний прояв суспільної згуртованості, як і має бути під час нападу агресора.
Потім бурхливі прояви ненависті поступово перетворилися на тиху злість і системну невтомну роботу. Благодійні концерти на підтримку ЗСУ чи гуманітарні потреби, донати, підтримка населення - і не тільки тилового, але й на лінії фронту, підтримка наших воїнів на передовій, інформаційна війна, волонтерство, безпосередня участь у воєнних діях на фронті. Ось чимало, але не все, з того, чим займаються українські зірки під час війни.
Тіна Кароль: відкрила центр інформаційного спротиву і проводить мітинги, бере участь у благодійних концертах. Кварталівці: виступають на передовій. Надя Дорофєєва: активно співає на благодійних концертах. Леся Нікітюк: волонтерить, як і Даша Астаф’єва. Святослав Вакарчук: співає для цивільних, медиків, військових, у метро, на площах, у шпиталях; в тому числі, у гарячих точках (справжній лідер - і цеху артистів, і суспільний)… Цей перелік можна продовжувати дуже довго.
Цілий ряд зірок вступили до лав ЗСУ чи Тероборони: Тарас Тополя з усім гуртом “Антитіла”, Олександр Ярмак, Макс Барських, Андрій Хливнюк (який навіть поранення отримав), Дізель з гурту “Грін Грей”, Фагот з “ТНМК”, Коля Сєрга, Сашко Положинський, Даніель Салем, Дмитро Дікусар, Dj Tapolsky (теж був поранений) та інші. Можливо, їх прямий вплив на воєнні успіхи не такий важливий, але медійна вага і приклад, який вони подають… Складно оцінити, скількох добровольців вони надихнули.
Дуже багато зірок волонтерять, створили свої фонди, хоча й не всі роблять це голосно. Так, це не профільна діяльність, але їх медійна вага дуже допомагає, коли довіра конвертується в допомогу. А окремі артисти досягли неймовірного успіху у волонтерстві і прямого внеску в перемогу, якщо згадати про фонд Сергія Притули.
До строю стали всі (крім окремих особливо цинічних персонажів, про яких ми вже й не пам’ятаємо). Кожен по-своєму, з усім серцем, і всією зірковою медійною вагою. І від цього йде дуже потужне відчуття - єдності, згуртованості та здатності чинити супротив ворогу.
І всього світу
Є такий вираз: “Усім світом”. Справді таке враження, що УСІ світові зірки підтримали Україну, допомогли висвітлити правду про війну. Значною мірою завдяки їм у нас є справжнє відчуття, що з нами весь світ. І складно навіть приблизно оцінити їхній вплив на електорати західних країн, які змушують політиків підтримувати Україну.
Боно з U2, Посол миру ООН, як завжди, попереду всієї планети - його концерт у метро Києва став однією з перших яскравих пташок підтримки України світовими зірками. Також він відвідав Бучу та Ірпінь, привернувши ще більше уваги світової громадськості до воєнних злочинів рф.
Шон Пен саме знімав документальний фільм в Україні, коли почалося вторгнення, і був змушений рятуватися. Та за деякий час він повернувся до Києва, щоб підтримати Україну, а у Кракові актор та режисер підписав гуманітарний контракт із мером міста Яцеком Майхровським, аби допомагати українським біженцям.
А пам’ятаєте, як Анджеліна Джолі “скромно й непомітно” відвідала Львів? Це був справжній вірус, у хорошому інформаційному сенсі - дуже заразний, він справді потужно переносив почуття вдячності й підтримки. А ще - викликав істерику серед росіян, а це одна з найбільш вірних ознак, що ми виграємо.
Амбасадорами UNITED24, фандрейзингової платформи для збору коштів на підтримку України, стали: співачка Барбра Стрейзанд, гурт Imagine Dragons, фешн-директор Balenciaga Демна Гвасалія, кінопродюсер Лієв Шрайбер, і навіть сам джедай Люк Скайвокер (актор Марк Гемілл).
Стінг, Мадонна, Майлі Сайрус, Scorpions, Pink Floyd, Дженніфер Еністон, Джаред Лето
Річард Гір, Ед Ширан, Пол Маккартні, Біллі Айліш, Х’ю Джекман, Дженніфер Лопес, Міла Куніс з Ештоном Кутчером, Раян Рейнольдс і Блейк Лайвлі, Девід та Вікторія Бекхеми (це вже цілі сім’ї зірок!) та інші, інші, інші… Безліч - ціле небо зірок на боці України!
Звісно, я згадав не всіх і не все, хто і що зробив. Але у вас не виникло відчуття, що це не просто окремі люди - це ціла армія? Бо у мене є саме таке стійке відчуття. З нами величезна, потужна, впливова сила, яка веде непереможний наступ на своєму, культурному фронті!