Актуальність проблеми корупції для громадян та розуміння ними причин явища в Україні

Компанія Factum Group Ukraine в межах регулярного соціологічного моніторингу YOUкраїна провела кількісне дослідження на тему «Корупція. Погляд громадян».

Коментарі 904

На думку населення України протидія корупції є пріоритетом №1 для реформування країни. 81% опитаних вважають, що боротьба з корупцією є однією з 5-ти найбільш пріоритетних задач із 14 перелічених в запропонованому списку. У рейтингу актуальності вона випереджає реформу медицини, судову реформу, реформу освіти, пенсійну реформу, а також реформу армії.

На думку населення основна причина корупції в Україні - це відсутність відповідальності та безкарність корупціонерів через непрацюючі закони та судову систему. Про це говорять 38% опитаних. Варто зазначити, що в цьому питанні не було підказки респондентам, тобто кожний міг вільно записати ту причину, яку вважає основною. 

Ще 18% вважають, що основною причиною корупції є корумпованість самої влади. Тобто ті, хто мають боротись з корупцією, і є корупціонерами.

Третьою за вагою причиною, на думку громадян, є самі громадяни (14%). Ця частина аудиторії вважає, що народ і менталітет є причиною корупції. Наприклад, так зручно, бо іноді хабарем простіше вирішити питання, або недостатня свідомість громадян, або думка, що це спадок від радянських часів, звичка.

Також в топ-5 причин корупції в Україні, на думку населення, входять людська жадібність (11%) та бідність населення (8%).

Сприйняття змін у протидії корупції за останній рік

У межах дослідження українців просили оцінити, чи вважають вони, що за рік війни протидія корупції посилилась, чи, навпаки, впала? Респонденти оцінювали наступні інституції: НАБУ, САП, НАЗК, ВАКС, Кабінет Міністрів, Верховну Раду, Прокуратуру України, Президента України, місцеву владу та суди.

Близько третини опитаних вважають, що ефективність протидії корупції конкретної інституції не змінилась за рік війни. Ще близько чверті-третини українців не можуть оцінити чи змінилась ефективність протидії корупції за останній рік, особливо складно громадянам оцінювати роботу антикорупційних органів.

Найбільш позитивно оцінюють діяльність Президента – 31% вважають, що він посилив ефективність протидії корупції, і менша частка (22%) вважає навпаки, що його ефективність протидії корупції за рік війни впала. Загальний баланс ефективності є позитивним: на 8% більше тих, хто вважає, що ефективність протидії корупції Президентом підвищилась.

Інші інституції, що були оцінені в межах дослідження, мають негативний баланс ефективності, коли частка негативних оцінок перевищує частку позитивних. Виключенням є НАБУ з практично нульовим балансом ефективності. 21% вважають, що НАБУ посилив протидію корупції за рік війни, ще 20% дотримуються протилежної думки.

Найгірше ставлення в цьому питанні у населення до судів та місцевої влади, де частка негативних оцінок утричі перевищує частку позитивних:

  • Суди (місцеві, апеляційні) – 27% опитаних вважають, що протидія їх корупції за рік війни впала, 9% вважають, що зросла (37% - не змінилась, 28% - не можуть оцінити);

  • Місцева влада – 32% опитаних вважають, що її протидія корупції за рік війни впала, 9% вважають, що зросла (34% - не змінилась, 25% - не можуть оцінити).

Знання заходів боротьби з корупцією та сприйняття населенням їх ефективності

У межах дослідження проведена оцінка заходів протидії корупції за двома векторами: 

  1. сприйняття громадянами дієвості конкретного заходу; 

  2. обізнаність про цей захід: наскільки добре респондент знайомий з цим заходом.

Більшість запропонованих у дослідженні заходів боротьби з корупцією опитаними оцінюються як дуже чи скоріше дієві. Найбільш дієвим вважають:

  • 79% - конфіскацію майна корупціонерів (48% - дуже дієво, 31% - скоріше дієво);

  • 73% - судові вироки високопосадовцям (39% - дуже дієво, 34% - скоріше дієво);

  • 73% - звільнення посадовців за підозри в корупції (37% - дуже дієво, 36% - скоріше дієво).

Проте не тільки робота виконавчих органів влади, але й журналістські розслідування, висвітлення корупції в ЗМІ, цифровізація державних послуг, навчання доброчесності громадян та анонімні повідомлення громадянами про факти корупції, на думку населення, має сприяти протидії корупції в Україні (більше 60% опитаних дають оцінки «дуже дієво» чи «скоріше дієво» у протидії корупції).

Попри те, що більшість заходів вважаються дієвими, рівень обізнаності про більшу частину з них є відносно низьким. У середньому від 10% до 30% опитаних говорять, що добре обізнані про конкретний захід протидії корупції, більшість – лише щось чули про це. Виключенням і прикладом кращих практик, з точки зору обізнаності громадян, є цифровізація державних послуг, про яку не лише чули, а й добре обізнані практично половина опитаних (46%).

Дослідження було проведено за квотною вибіркою серед дорослого населення України віком 18-65 років, що проживають на підконтрольних Україні територіях або за кордоном. Вибірка склала 1000 інтерв’ю. Метод дослідження – онлайн (самозаповнення респондентами).  Термін опитування: 29 березня - 11 квітня 2023

Метою дослідження є оцінка того, наскільки населення вважає проблему корупції в Україні актуальною; як розуміє причини явища; як оцінює зміну ефективності протидії корупції за рік війни; чи добре обізнане про заходи протидії корупції.

Партнерами та консультантами в межах дослідження виступили:

  • Оксана Гус. Дослідниця Болонського університету, Італія; співзасновниця міжнародної мережі дослідників корупції (www.ICRNetwork.org) та лекторка ACREC;

  • Олександра Койдель. Доцентка Київської Школи Економіки;

  • Незалежна аналітична платформа «Вокс Україна».

Повний звіт дослідження доступний за посиланням: https://bit.ly/3AsIkEX

За матеріалами пресрелізу 

Обговорити з іншими читачами:
Погода