Нацрада затвердила нову Систему візуальних позначок контенту

10 березня Національна рада з питань телебачення і радіомовлення внесла зміни до Системи візуальних позначок з індексом кіновідеопродукції залежно від аудиторії, на яку вона розрахована, виклавши її в новій редакції.

Комментарии 2323
Документ буде скеровано на державну реєстрацію до Міністерств юстиції України та набуде чинності після реєстрації та офіційного оприлюднення.

Попередня редакція Системи візуальних позначок (зелене коло, жовтий трикутник, червоний квадрат) була затверджена Нацрадою 8 грудня 2012 року та зареєстрована Мін’юстом 24 лютого 2012 року. 28 січня 2016 року Нацрада винесла на громадське обговорення проект нової редакції Системи візуальних позначок.

Нова система візуальних позначок – це адаптація старої системи (зелене коло, жовтий трикутник, червоний квадрат) до нової редакції Положення про державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів, що набула чинності 15 січня. Цей документ запроваджує нові п’ять індексів глядацької аудиторії для фільмів і серіалів: «ДА» (дитяча аудиторія), «ЗА» (загальна аудиторія), «12», «16» та «18», із яких часові обмеження для показу передбачені тільки для останнього. Відповідно, телеканали зможуть показувати фільми з індексами «ДА», «ЗА», «12» і «16» у будь-який час, а «18» — з 22:00 до 6:00.

У новій редакції позначки візуалізовано у вигляді кола, в яке вписано вікові позначки: «12+», «16+» та «18+». При цьому для аудиторій «12» і «16» тло має бути жовтим, для «18» - червоним. Ці позначки мають розміщуватися на екранах упродовж усього часу трансляції фільму чи серіалу.

У новій редакції документу Нацрада додатково нагадала мовникам про норму закону «Про телебачення і радіомовлення», яка забороняє телерадіоорганізаціям розповсюджувати й анонсувати програми й передачі, що можуть зашкодити неповнолітнім і юнацтву, крім як протягом ефірного часу з 23:00 до 6:00 та на каналах з обмеженим доступом.

Також Нацрада зобов’язує мовників у передачах, що можуть завдати шкоди дитині, розміщувати спеціальне графічне попередження для аудіовізуального контенту протягом усієї передачі або звукове попередження для аудіоконтенту на початку передачі. Проти цієї новації виступали Індустріальний телевізійний комітет і телегрупа StarLightMedia, які пропонували вилучити цей пункт із проекту.

Нацрада не вказує ліцензіатам, як саме вони мають інформувати глядачів про шкідливий контент передач – це віддано на саморегуляцію мовників, сказав член Нацради Сергій Костинський. «Але якщо контент завдаватиме шкоди, для Нацради буде принциповим, чи попереджалися глядачі», - наголосив він.

Водночас Нацрада врахувала пропозицію «Телекомунікаційної палати України» та вилучила з документу норму про розміщення графічних попереджень у розкладах передач і каталогах передач на замовлення.

Наводимо проект нової редакції Системи візуальних позначок:

Система

візуальних позначок з індексом кіновідеопродукції залежно

від аудиторії, на яку вона розрахована

1. Кіновідеопродукція, що транслюється на телебаченні на території України, поділяється на три категорії залежно від аудиторії, на яку вона розрахована. Трансляція цієї кіновідеопродукції на телебаченні має супроводжуватися відповідними візуальними позначками:
І категорія (без позначки) стосується фільмів з індексами “ДА” та “ЗА”, встановленими згідно з пунктом 7 Положення про державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 року № 1315 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1143) (далі – Положення).

Фільми цієї категорії розраховані на глядачів будь-якого віку, в тому числі і на дітей. Вони максимально прийнятні для сімейного перегляду, оскільки порушують теми, цікаві та зрозумілі більшості глядачів, незалежно від віку, інтелектуального рівня, світогляду та політичних переконань, соціального стану тощо. Такі фільми характеризує відсутність грубості, насильства, жорстокості, непристойних виразів у будь-якій формі, показ фізіології сексу, споживання наркотичних засобів та психотропних речовин тощо. Реалії складної дійсності повинні відображатися з максимальною умовністю.

ІІ категорія (коло жовтого кольору 12+ або 16+) стосується фільмів, перегляд яких не рекомендовано дітям до 12 та 16 років відповідно без відома батьків (осіб, що їх замінюють), прирівнюється до фільмів з індексами “12” та “16”, встановленими відповідно до пункту 7 Положення.

Перегляд фільмів 12+ можливий дітьми від 12 років тільки у присутності батьків у зв’язку з тим, що такі фільми можуть містити деякі сцени, які батьки вважатимуть неприйнятними для самостійного перегляду дітей.

Перегляд фільмів 16+ заборонено особам віком до 16 років у зв’язку з тим, що такі фільми можуть містити такі сцени з обмеженим ступенем насильства та жорстокості, як бійки, застосування зброї без надмірного кровопролиття, обмежене зображення нещасного випадку або катастрофи, а також сцени, що включають короткі та епізодичні зображення оголеності, епізодичне використання ненормативної лексики, що присутні в оригіналі за задумом режисера і необхідні для розвитку сюжету.

ІІІ категорія (коло червоного кольору 18+) стосується фільмів, що рекомендовано тільки для повнолітніх глядачів. Фільми цієї категорії прирівнюються до фільмів з індексами “18”, встановленим відповідно до пункту 7 Положення.

До цієї категорії належать фільми, які можуть містити сцени насильства, жорстокості, зображення катастроф, жахів, відвертої оголеності, імітації інтимних стосунків. Їх наявність повинна бути виправдана логікою сюжету та втілена на екрані з максимальним ступенем умовності.

Фільми, заборонені для розповсюдження і демонстрування в Україні та без права трансляції на телебаченні, не підпадають під жодну категорію.

2. Єдиний розмір візуальних позначок повинен становити: висота чи діаметр позначки – 5% від висоти кадру телевізійного зображення або 31 рядок телевізійного растра. Візуальна позначка повинна бути суцільно зафарбована.

3. Відсутність на екрані будь-якої позначки свідчить, що кіновідеопродукція належить до І категорії, розрахована на глядачів будь-якого віку, в тому числі і на дітей.

4. Під час трансляції візуальна позначка на телеекрані кіновідеопродукції категорій ІІ та ІІІ має постійно знаходитися у правому нижньому куті.

5. Демонстрування фільмів телеорганізаціями здійснюється з обов’язковим інформуванням глядачів про їх показ у відповідний ефірний час з обов’язковою наявністю протягом усього показу позначки з таким індексом:

“12” – показ можливий у будь-який ефірний час;

“16” – показ можливий у будь-який ефірний час;

“18” – з 22 години до 6 ранку.

6. Телерадіоорганізаціям забороняється розповсюджувати, а також анонсувати програми та передачі, які можуть зашкодити фізичному, інтелектуальному і духовному розвитку неповнолітніх та юнацтва, крім як протягом ефірного часу в добовому відрізку з 23.00 до 6.00 та на каналах з обмеженим доступом.

7. Передачі, що поєднують аудіо та візуальну інформацію і які містять інформацію, що може завдати шкоду фізичному, психічному або моральному розвитку дитини, повинні бути позначені спеціальними графічними попередженнями (символами), що показуються упродовж всієї передачі. У передачах, які містять аудіо інформацію, що може завдати шкоду фізичному, психічному або моральному розвитку дитини, на початку передачі оголошується звукове попередження про шкоду, яку може завдати дітям така передача.

За матеріалами http://detector.media
Обсудить с другими читателями:
Погода