П’ять кроків які треба зробити, щоб залучити гроші інвесторів у свій проект

Кожен стартап починається з ідеї, власних сил та ресурсів. А коли власних ресурсів стає вже недостатньо для подальшого зростання, треба заохочувати інвесторів долучитися до проекту.

Комментарии 1584

Де і як шукати інвестора на прикладі проектів Likarni.com і meds.ru розповідає їх співзасновник, керівник та ідеолог Кирило Кравченко.

1. Коли треба починати шукати інвестора?

Краще залучати ресурси інвестора у той момент, коли існує робочий прототип, склалася опробована бізнес-модель. Коли відомий ринок, конкуренти, є чітке формулювання унікальності свого проекту — беріться за пошук інвесторів.

У нашому проекті питання пошуку додаткових ресурсів з’явилося десь через півроку після запуску проекту. Ми вже мали гарні відгуки від клієнтів — як пацієнтів, так і клінік. Ми мали змогу переконатися, що проект вдалий та потрібний. Але крім нас на ринку були також конкуренти, які мали більше ресурсів для пропонування аналогічних послуг. За цей час ми майже вичерпали свої власні ресурси, але потрібні були інвестиції для розвитку, маркетингу. Потрібні були менеджери, розробники, оператори call-центру, треба було укладати договори з клініками.

2. Де знайти інвестора?

Перш ніж шукати інвестора, треба структурувати всю інформацію про проект, скласти бізнес-план. Я зробив це просто у таблиці Excel. Потім починайте пошук. Спочатку долучіть свої основні ресурси — знайомих. Не соромтесь, не бійтесь питати, розмовляти. Можливо хтось з ваших знайомих чи друзів знає ту саму людину, яка хоче вкласти гроші у проект. Я зв’язався з усіма своїми колишніми колегами, з якими співпрацював.

Якщо в ближньому оточенні немає потрібної людини, зверніться до великих ресурсів. Ми шукали інвесторів і представників фондів в LinkedIn. Шукали інформацію про інвестиційні фонди в інтернеті, розсилати листи. У підсумку колишній колега розповів мені про інвестиційний фонд. Я відправив до них листа з пропозицією. Вже через 3 години ми почали спілкування з партнерами.

3. Що треба вказувати у листі, щоб зацікавити інвестора?

Головне правило — чесність. Треба бути чесним з партнерами відносно того, для чого потрібні гроші. Інвестори відразу зрозуміють, якщо гроші потрібні для задоволення власних потреб. Фінансові вливання треба вкладати в розвиток проекту та бізнесу для того, щоб в майбутньому заробити гроші партнерам та фонду.

По-друге, важливо знати свій продукт. У листі розкажіть про ринок, про конкуренцію, вашу стратегію зростання бізнесу. Якщо маєте план розвитку, хто і як буде працювати, скільки часу це займе. Гроші потрібні для проекту, а не на проект. Треба вкластися в розвиток. Все, що потрібно для проекту, потрібно і вам, що добре проекту — добре і мені, а не навпаки. Чітко сформулюйте унікальність вашого проекту.

Приведу приклад нашого проекту. Ми мали:

  • Трирічний досвід роботи на ринку в ніші медичної реклами.
  • Досвід управління веб-студією 7 років.
  • Сформовану команду розробників, менеджерів і маркетологів.
  • Бізнес-модель що працює.
  • Готовий продукт.
  • Знання ринку, вірну його оцінку, оцінку всіх прямих і непрямих конкурентів.

Якщо вам не відповіли, це не привід впадати у відчай. Мабуть, не зацікавлені. Використовуйте різні методи: електронну пошту, PR. Шукайте до тих пір, поки не отримаєте перший відгук. Після цього ви переглянете своє бачення проекту.

4. Чи потрібен інвестор взагалі?

Пошуки зацікавлених сторін можуть тривати досить довго. Інколи проминає думка, можливо мені не потрібні інвестори, можливо треба взяти кредит у банку і вкласти ці гроші у власний проект? Але інвестиції — це не тільки фінансові вливання. Це також експертна оцінка в певній галузі ринку. У нашому випадку у медицині, рекламі, розробці софта, блокчейні і таке інше.

Крім цього, інвестор може взяти на себе юридичні, бухгалтерські, аудиторські питання, допоможе знайти приміщення для роботи команди, найняти фахівців. Особливо добре мати менторську підтримку. Інвестор — це не тільки гроші, а ще якісна експертна підтримка та готова інфраструктура, яка дає можливість зосередитись на головному, не відволікатися на інші речі.

5. Як співпрацювати з найденим інвестором?

Ви знайшли кошти для проекту, отримали підтримку партнера. Що робити далі, як працювати? А далі треба працювати щодобово та ретельно. Треба зробити проект прибутковим, зайняти свою нішу, збільшити обороти.

Не треба вважати отримані кошти прибутком. Це інвестиції. Їх треба відпрацювати. Треба бути наполегливим, відповідальним, партнером для інвестора. Інакше не можливо дістатися успіху.

Кирило Кравченко, співзасновник, керівник та ідеолог проекту likarni.com

Обсудить с другими читателями:
Погода