Позитивні новини є, і вони там, де ви в першу чергу їх не будете шукати

Орест Білоскурський, соціолог, дослідник, понад 20 років у телевізійних вимірюваннях, підготував продовження матеріалу «В чому сила телеканалів».

Коментарі 8334

У попередньому матеріалі я спробував розділити рейтингові (технометричні) способи вимірювання впливовості новини та реальні показники того, що залишається в голові в глядачів і які новини він буде дивитися в першу чергу. Також в матеріалі було згадування про те, що 37% українців хотіли б, щоб про них зняли сюжет і показали в новинах на ТВ. Як би ми не старалися, 63% категорично відмовилися з різних причин. Припустимо, що ми насправді не знаємо мотивації на відмову від сюжету про себе – чи це скромність, чи якісь таємниці, які б могли стати відомим після сюжету. Тому далі будемо надавати відсотки за умови, що ці 37% відповідають за всіх – на кшталт явки на виборах, і відсотки подані від них. 

Якщо розбити на вікові групи, то можна отримати наступну картину у розрізі каналів:

  •   Від 18 до 30 років:

- Будь-який канал 35%

- 1+1 – 26%

​- СТБ – 14%

  • Від 31 до 50 років:

- Будь-який канал – 46%

- 1+1 – 25%

- ICTV – 12%

  • Група 51 рік і старше

- Будь-який канал  48%

- 1+1 – 19%

- ТРК Україна – 10%

- ICTV – 9%

Що цікаво, у кожній віковій групі міняється канал, який займає друге місце, але найцікавіше те, що для респондентів всіх трьох вікових бажання бачити себе на 1+1 є домінуючим – такий собі бренд новин на всі випадки життя.

Також під час дослідження ми запитували респондентів про те, з ким з видатних людей зі всього світу ви б хотіли провести Новий рік – так ми давали можливість відкритим запитанням обрати будь-яку зірку. Перше місце у відповіді на це запитання посів Володимир Зеленський. Отже, при всьому багатстві вибору ми також можемо зафіксувати, що найбільш відомими для українців є політики. А любов чи нелюбов до них формує таки не реальне життя, а новини на ТВ.

За минулий рік в мене був досвід проведення близько 90 фокус групових дискусій з простими глядачами по всій Україні. Найбільше, що люди починають говорити, – це те, що вони хочуть позитивних новин. Що таке позитивні новини, буде трохи далі. Але я впевнений, а через специфіку ринку досліджень, дуже впевнений, що канали також проводять такі фокус групи і чують, що потрібні позитивні новини. І вони все кидають і роблять позитивні новини – але в них низькі показники дивлення! Чому так виходить? Я історично мав розмови з 5-тьма шефредакторами різних каналів з приводу позитивних новин. Не всі зі мною погодилися. Але, щоб зробити телебачення кращим, ділюся зі всіма. Позитивні новини – це не про те, що «народилося слоненя» чи про зібраний урожай. Позитивні новини – це про завершеність. Через велику кількість інформації, яка падає на глядача, в нього чи в неї створюється інформаційна інфляція. Це означає, що глядач подивився новини, а в нього в душі залишилося питанням – і що? Навіщо ви мені це розказали. Такий тиск створює в глядачі бентежність, і йому хочеться позитивних новин. А в такому бентежному стані позитивною є саме та новина, яка має кінець. Саме це, ну і крім сили бренду, є основна причина, чому глядачі хочуть, щоб сюжет про них робив канал 1+1, не тому ж, що вони хочуть стати героями сусідських розборок чи полювань на чупакабру.  А тому, що баланс новин з крапкою – а саме побудова новини є максимально близька до такого статусу, де глядачеві зрозуміло, чим все кінчилося. Це робить новини максимально приємними для споглядання. І якщо ви уважно дивитеся новини, то саме в ТСН вперше почали глядачам прямо казати – «ви подивилися цю новину, щоб…». Хоча якщо говорити на фокус-групах напряму, то що ми чуємо? «Нам в ТСН показують багато “крові”» – а саме це і запам’ятовуєтсья не через кров, як здається на перший погляд, а саме тому, що такі новини мають кінець – і глядач їх споживає як закінчений продукт і саме вони йому і запам’ятовуються. 

Що це цікаво про новини? При всьому великому переліку інформаційних каналів – в Україні насправді немає інформаційних каналів. Глядачі вже давно почали сприймати канали (саме інформаційні) як певний майданчик, де збираються прихильники тих чи інших поглядів – і новини там всі подають в такому ключі. Цікаво, напевно, було б прослідкувати, як так вийшло, але те, що ми зараз фіксуємо в дослідженнях, – ті, хто споживає новини, саме так ставляться до інформаційних каналів. Це як певні шоу майданчики. Таким чином Україні потрібен таки справжній інформаційний канал. Чи можливо це в той час, як ми вже «зіпсували» глядачів? Скоріше так, аніж ні. Також поділюся – глядачі не сприймають новинні канали як новинні. Отже, потрібен новинний канал про новини. Це канал, який не буде продукувати свої новини чи свої шоу, а це буде канал «карусель», канал, який буде глядачам простою мовою пояснювати і подавати інформацію, яку озвучують на тих чи інших каналах та шоу. Відповідно, це канал, який пояснює та робить для глядача огляд всіх таких каналів та навіть новин на великих каналах. Бо як визначли на експертній дискусії, чесними новини роблять не ті новини, про які розповідають у новинах – а ті, про які не розповідають.

Також для тих, хто більше любить таблиці, аніж тексти читати – розглянемо, як глядачі дивляться новини на каналах протягом дня в різні сезони:

На каналах є велика кількість випусків новин, в технометричній панелі можна зафіксувати, які з них глядач бачив, і таким чином можна отримати % тих, хто не бачив жодного випуску новин протягом дня, тих, хто бачив 1 випуск, і так далі. 

Весна Літо Осінь Зима
Жодного 55,77 62,55 54,58 52,90
1 випуск 13,90 13,39 12,52 12,17
2 випуски 10,90 8,34 10,51 10,25
3 випуски 7,23 5,52 7,35 7,45
від 4 до 10 11,76 9,64 14,25 16,21
11+ 0,45 0,58 0,80 1,02

З важливого – від 52 до 62% українців віком від 18 років можуть не бачити жодного випуску новини за день на ТВ, не думайте що це все компенсується інтернетом – там картина дуже схожа. Отже, це наштовхує на думку, що є незайнята ніша «вчорашніх» новин – так це знову про канал «карусель» – що важливого вчора розповідали в новинах на ТВ, а ви могли пропустити. Це в ранкових випусках, які можна робити довгими і цікавим для глядачів, поки немає сьогоднішніх новин. Якщо люди дивляться новини, то в середньому це три випуски в день. Є група реально любителів новин і порівняння новини – група від 4 і більше випусків в день в  різні пори року – це від 10 до 17%. Так, є цікава історія про пори року і про те, як новини мають адаптуватися під пори року, але це вже стаття ще більш наступних разів.

На наступній картинці можна побачити, як виглядає споживання новин в звичайний будній день на українському ТВ:

На графіку видно коли на ринку є багато новин і коли є вакуум який можна заповнити. 21:45 та 22:45 два ідеальних слоти, які мають потенціал для уваги глядачів. 

Обговорити з іншими читачами:
Погода