Що відбувається з трансляціями футбольних матчів

Орест Білоскурський про про складність трансляції міжнародних футбольних матчів в Україні та взаємодію мовників і платформ.

Коментарі 1449

Місяць тому, я вже писав про цікаву ситуацію, яка виникла з трансляціями матчів збірної України до відбору на Євро. Коротко нагадаю, що цифри трансляції встановили новий антирекорд для перегляду матчів збірної на ТВ:

Рік Мовник Матч відкриття відбору Частка перегляду в містах 50+ (Shr%)
2019 рік ТРК Україна Франція – Україна 14,09
2021 рік ТРК Україна Португалія – Україна 13,78
2023 рік Суспільне Англія – Україна 6,87

Інші наші дослідження вказують, що глядачі хочуть, щоб мовники поверталися до певних новин, які були раніше та інформували їх, що там відбувається, але медіа не завжди (майже ніколи) так не роблять. Ось було багато шуму про зґвалтування в Закарпатті, всі говорили про рішення, але от місяць прийшов і про нього забули й не інформують, що там далі відбувається. А там таки щось відбувається. А я, враховуючи дані наших досліджень, вимоги та очікування читачів, продовжую слідкувати за темою, яку підняв.  

Ситуація була особливою ще тим, що суспільний мовник, який транслював матчі на своїх регіональних каналах, заборонив ОТТ/ІПТВ платформам транслювати свої канали на них (для прикладу, це Ланет, Київстар ТВ,  СвітТВ, ІПнет, Омега ТВ і так далі). Ще тоді це рішення виглядало дивним. Причини полягала в тому, що нібито Суспільне не придбало права на цифрові трансляції матчів. Але завдяки запиту Інтернет Асоціація України, до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, вдалося отримати відповідь доволі розгорнути.

Відповідь, яка вказує на те, що так робити не можна – тобто не можна показувати один контент на одному каналі, які розповсюджуються різним способом (кабель, супутник, земля, ефір), мати різний контент.  Це рішення цікаве не лише в розрізі контенту, а насправді і реклами – чи може бути різна реклами в один і той самий час показана на різних платформа розповсюдження чи регіонах? Тому загалом, цим листом Національна рада каже нам, що Суспільне порушило умови своєї ліцензії – і так робити не треба. Але цікавим є останній абзац, де кажуть, що порушувати можна, бо немає перевірок, і відповідно санкцій не буде. Отже, цікаво, що робитимуть Мегого з Суспільним? Чи виправляться, і канали будуть доступні всім, чи продовжать писати листи? Але що цікавого компанії-платформи зможуть самі вирішувати, що для них приорітетніше – лист чи дія закону та тлумачення Національної ради. Тому в цих нових умовах – рішення вже буде за платформами – їм не можна буде вже просто заборонити показ футболу. Тому на відміну від ситуації в квітні, коли рішення не показувати футбол в ОТТ/ІПТВ було прийнято мовником, але його користувачі платформ за нашим дослідженням перекладали відповідальність платформ, на цей раз це вже буде дійсно рішення платформ показувати чи ні, і якщо ні, то не мовник буде винен.

Ось, наприклад, як виглядає перелік обов’язкових каналів для  однієї з областей, для інших він аналогічний, тому навіть якщо і прийде листи з іншими параметрами прийому, каналу Суспільне Черкаси, то платформа може брати сигнал з Т2 і продовжувати його транслювати, хіба ні? Наступна гра вже 16 червня.

А що будуть робити на Хрещатику 26? Продовжувати писати листи на прохання Мегого і вимагати заборони на показ каналів поки за це не буде покарання від Національної ради? Чи визнають, що жодних цифрових додаткових прав не потрібно для лінійної трансляції каналу? Але насправді хто буде приймати це рішення? Бо Мегого, який придбав всі права на матчі Евро-24, на 99% має в своїх обов’язках забезпечити показ матчів збірної України на максимальну аудиторію – бо УЄФА звісно про гроші, але і про масштаби, і про популяризацію футболу. Тому в цій ситуації Суспільне більше потрібно Мегого, ніж навпаки. Бо останні не можуть не показати матчі збірної без максимального охоплення, згідно вимого УЄФА. А чи зможуть вони знайти канал, який має Т2, але не є в Універсальній програмній послузі, про яку йдеться в листі Національної ради. Так, таких каналів багато, але всі вони мають договори з платформами на свою трансляцію, а окремі (різні) трансляції робити не можна. Отже виходить, що договір з суспільним залишиться. Чи достатньо було ексклюзиву Мегого, щоб оцінити скільки прийшло нових користувачів дивитися матчі збірної, які прийшли від інших провайдерів. Наше дослідження показало, що такі дійсно були. Чи може таки Мегого дозволить Суспільному показувати себе всім.

Якщо говорити про прогнози, то одне із завдань прогнозів, хороших прогнозів – це щоб вони не збувалися насправді. Тому спробую уявити зустріч між Мегого і Суспільним – одним з рішень може бути «а давайте ви будете показувати матчі у запису». Таким чином Мегого виконає свої зобов’язання перед УЄФА, Суспільному не треба буде писати листи, в прямому ефірі лише глядачі Мегого зможуть дивитися збірну. Ну, а всі решта в записі. Але сподіваюся, що колишній голова Федерації хокею на траві, який є зараз одним із членів правління Суспільного такого не допустить, якщо мотивування від Мегого не буде надлишковим. 

Обговорити з іншими читачами:
Погода