Сидячий спосіб життя: статистика, проблема та рішення

Скільки годин на день ми проводимо сидячи? Ті, хто навчається, або працює за комп'ютером - щонайменше 7-9 годин на день. Так само й водії та представники багатьох інших професій. А ще додайте сюди перегляд фільмів після роботи в улюбленому кріслі, або стрілялки-танчики, то цифра вийде набагато більшою.

Коментарі 4293

Здавалося б, працювати сидячи набагато легше, аніж провести весь день на ногах. Але це твердження справедливе, лише якщо йдеться про втому від суто фізичних навантажень. Адже розумова праця виснажує не менш за фізичну, а довге сидіння додає до втоми іще чималий список проблем.

Давайте розберемось, що ж відбувається з нашим тілом, коли ми щодня подовгу сидимо:

 1. Порушується обмін речовин. Як наслідок – підвищується тиск та рівень цукру в крові, зменшується активність ферменту, що розщеплює жири, отже, ми набираємо зайвої ваги.
 2. Підвищується ризик розвитку серцево-судинних та онкологічних захворювань.
 3. Погіршується психоемоційний стан. За даними статистичних опитувань більш ніж 30 тисяч жінок депресії частіше трапляються в тих, хто сидить 9 годин на день або більше. Ймовірно, погіршення кровообігу призводить до дефіциту серотоніну, дофаміну та ендорфінів.
 4. Знижується еластичність м'язів та зв'язок. Тривале сидіння із зігнутими під кутом 90° суглобами ніг призводить до того, що м'язи та сухожилля стають коротшими. Це в майбутньому може викликати захворювання суглобів.
 5. Погіршується осанка. Коли ми сидимо, навантаження на хребет на 40% вище, ніж коли стоїмо! Ви колись помічали, як люди зазвичай працюють за комп'ютером? Спина округлена, плечі підняті, голова тягнеться уперед і донизу. Така поза викликає напруження у всіх відділах хребта, як наслідок – головні болі, біль у спині, остеохондроз.
 6. Порушується циркуляція крові в органах малого тазу, що призводить до проблем із репродуктивною та статевою функціями, а також підвищує ризик захворювань внаслідок застоювання крові.

Погодьтеся, досить сумна статистика. Хтось може заперечити – я бігаю зранку або ходжу до тренажерного залу, отже, мені не загрожують ці проблеми, про які ви розповідаєте, то все про лінивих та малорухливих. На жаль, це не зовсім вірно, хоч і набагато краще, ніж взагалі не рухатись. Проте небезпека полягає в іншому – саме в багатогодинному безперервному сидінні в одній позі, особливо якщо не слідкувати за положенням спини.

Та що ж робити, якщо така вже робота – сидіти з 9 до 18? Ми не кажемо про випадок, коли вже є проблеми, що потребують втручання лікарів. А от що робити, щоб зменшити втому та запобігти погіршенню ситуації, розповімо із задоволенням. 

В якості профілактичних заходів радимо робити наступне:

 1. Підібрати висоту стільця та нахил спинки. Дуже бажано, щоб спинка мала вигин, відповідний до фізиологічного стану хребта. Український виробник пропонує серійні та індивідуальні моделі стільців та столів, що виконані із урахуванням рекомендацій лікарів-ортопедів.
 2. Якщо це неможливо – можна придбати спеціальну накладку на стілець. Слідкуйте за осанкою, тримайтеся рівно, намагайтеся не піднімати плечі та не тягнути голову уперед. Для цього відрегулюйте висоту та нахил монітору.
 3. Змінюйте положення тіла. Дуже добре, якщо ви щогодини будете вставати з-за столу, наприклад, попити водички або запитати щось в колеги. Ще краще – якщо зробите кілька нахилів, обертів руками, плечима, тулубом. Ідеальний варіант – стіл для роботи стоячи, що дозволяє змінювати висоту. Оптимальне співвідношення – працювати 45 хвилин сидячи, 15 стоячи. Це значно знизить навантаження на спину і покращить кровообіг.
 4. Додайте хоч невеликі, але регулярні фізичні навантаження на свіжому повітрі – пройдіться по парку, гуляйте з собакою, катайтеся на велосипеді. Дуже корисні йога та плавання, якщо не маєте протипоказань.
 5. Заведіть собі корисну звичку щоранку робити декілька простих вправ для профілактики остеохондрозу. Це займе хвилин 10-15, проте, за умови регулярного виконання, здивує вас результатом. Якщо маєте змогу – періодично проходьте курс масажу спини.

Як бачите, не дуже складно і не вимагає якихось неймовірних зусиль. Просто пам'ятайте, що попередити проблему набагато легше, ніж потім її вирішувати. Працюйте із задоволенням та будьте здорові!

Обговорити з іншими читачами:
Погода