SMM-стратегія: планувати не можна ситуативити

Олена Кірієнко, керівник Aviasales в Україні, поділилася чек-лістом для перевірки SMM-стратегії з брендами.

Коментарі 6625

Соціальні мережі наразі є вагомою частиною повсякденного життя: ними користуються 60% населення України. До того ж ця цифра постійно збільшується — у період з 2020 по 2021, кількість українців в Instagram зросла на 22%, а в Facebook — на 7%. Через них ми дізнаємось про світові новини, тенденції, розвиваємо особисті та професійні відносини. Соціальний маркетинг для брендів — це один з дієвих методів залучення широкої аудиторії та корисний інструмент для підвищення впізнаваності бренду.

Все це робить соцмережі відмінними майданчиками не лише для охоплення аудиторії, але й для довгострокової взаємодії з нею. Проте, існує безліч причин, за яких усі зусилля можуть залишитись без винагороди. Сьогодні розглянемо  від команди Aviasales.ua.

SMM-стратегія не працює, якщо:

  • Вона вас сильно обмежує, а не направляє

Коли ретельний графік та план публікацій не дозволяє креативити актуальний контент тут і зараз, — втрачається можливість гарячого ситуативу та ймовірних дивідендів від нього. Стратегія — це вектор, що має мотивувати та направляти ваші дії, а не заганяти за ґрати контент-плану суворого режиму.  Звісно, у формуванні стратегії не обійтись без планування, проте чим гнучкішим буде ваш план, тим ефективнішими будуть результати. Інакше кажучи, дозволятиме вчасно і влучно творити актуальний контент.

  • Вона про вас, а не про клієнта

Це базова річ, про яку досить часто забувають. Надмірний наголос на особливості продукту, послуги чи компанії — не найкращий варіант взаємодії з клієнтом. За даними опитування MarketingSherpa, люди з набагато більшою ймовірністю (до приголомшливих 269%) будуть вести відносини з брендами, які, в першу чергу, беруть до уваги їхні потреби.

Згадайте коли ви востаннє купували, приміром, ноутбук. Маю підозру, що консультант, більшою мірою, розповідав про особливості гаджету: його дизайн, потужності, та можливості. Цілком можливо, що вас мало хвилювали ці показники. Водночас припускаю, що  вас більше цікавило, чи відповідає комп'ютер вашим потребам. Натомість якби продавець запитав, як ви плануєте використовувати ноутбук або ж що вам не подобалось у колишньому гаджеті, це стало б приємним та несподіваним досвідом. Клієнти більш зацікавлені у тому, що робить для них продукт або послуга, а не те, як вони відрізняються він конкурентів.

Ця ж теорія може бути застосована й до SMM-стратегії. Беручи до уваги інтереси, бажання та потреби клієнтів, бренди можуть наголошувати на те, як продукт або послуга вирішують конкретні завдання. Спілкуйтесь з аудиторією, аби зрозуміти їх болючі точки та потреби, адже їх усвідомлення надзвичайно корисне при формуванні маркетингової стратегії. Як приклад, путівник Барселоною в реальному часі потрібен 1-2% юзерів aviasales.ua, а от регулярна рубрика «Жиза» — усім без винятку.

  • Вона не диференціює вас від конкурентів.

Ключова мета будь-якого маркетингового заходу — виділитися, бути побаченим, почутим та привернути увагу потенційних клієнтів саме до вас.

Диференціація дає вашому бренду перевагу; те, чим ви відрізняється від конкурентів; те, що викликає інтерес і допомагає клієнту повернутися знову саме до вас і впізнавати ваш бренд. Наприклад, контент в стилі “тревел-натхнення” — популярна тематика, яку полюбляють користувачі. Однак, в Aviasales.ua ми не постимо в цьому форматі, оскільки його активно використовують конкуренти. В такому випадку сторінку нашого бренду було б досить важко відрізнити від інших.

  • Ви не можете видавати трендовий ситуатив.
    Або видаєте його через місяць після того, як мем вийшов

Важко уявити наше цифрове життя без мемів, сьогодні вони мають особливе значення в повсякденному цифровому середовищі. Якщо щось і робить їх такими особливими, то це спосіб передачі поглядів, почуттів та ситуацій.

Зворотною стороною маркетингу в соціальних мережах є низька залученість юзерів. Давайте будемо чесними, ніхто не хоче бачити брендований контент у своїй стрічці. За даними дослідження Kantar Millward Brown, покоління Z більш розбірливе і стійкіше до реклами, а це значить, що користувачі хочуть якомога швидше пропустити комерціалізований контент та скоріше повернутись до котиків.

Навчитися відчувати тенденції та реагувати на них у контенті — дуже класна навичка.

Єдине, не варто відпрацьовувати інфопривід, ситуацію або мем після двох тижнів, з моменту його релізу, бо це вже не ситуатив :).

Мем-маркетинг не перенасичений брендовим контентом. Меми та актуальний ситуатив — не надмірно рекламний контент, що змушує людей сміятись, мимохідь посилаючись на ваш бренд.

Насправді використання трендів — це процес прив'язки вашого повідомлення до того, що люди публікують та шукають в Інтернеті сьогодні. Через розважальну цінність такого контенту вашій аудиторії легше ним ділитись. Прикладом, трендовий та мемний ситуатив, що публікується на сторінках Aviasales.ua, має в п'ять разів більше охоплення від середнього показника по акаунту.

  • Вона одна на всі ринки. Або ще гірше: на всі соцмережі

Важливо пам'ятати, що не всі соціальні мережі та ринки ідентичні. Кожна платформа має свою аудиторію, а кожна аудиторія має власні очікування щодо контенту. В ідеалі, слід налаштувати та адаптувати контент під кожну мережу або ринок, адже те, що релевантне українському користувачу у Facebook, скоріш за все, буде абсолютно неважливим для його білоруського колеги в Instagram. 

Налаштування персоналізованого контенту для кожної соціальної мережі та ринку, на яких представлений бренд, може здатися складним завданням, оскільки потребує додаткових зусиль та бюджету. Але це дає свої результати.

Рівень конкуренції в соціальних мережах зростає ледь не щодня, саме тому не дозволяйте колегам по іншу сторону барикад відвойовувати ваших потенційних клієнтів. Ніколи не пізно розпочати вдосконалювати свою стратегію. Незалежно від того, чи це означає починати з нуля або модернізувати вже існуючий план, оскільки важливість соціальних мереж як ніколи висока. Активний розвиток та підтримка присутності бренду в соцмережах — стратегічний план, що потребує регулярної перевірки та, через мінливість сучасного світу, вчасного корегування. Отже, сьогодні періодична перевірка власної стратегії — це не рекомендація, а необхідність, продиктована часом.

Обговорити з іншими читачами:
Погода