Історія циклічна: Україна від Київської Русі до сьогодення у її винаходах, персоналіях та подіях

Інтерв'ю із засновником Інституту когнітивного моделювання Дмитром Царенком щодо запуску спецпроєкту про унікальні віхи історії України — від минулого й до сьогодні.

Коментарі 2010

— Інститут когнітивного моделювання став відомим завдяки своїм соціальним проєктам, зокрема «Коронавірус_інфо» та «Мені здається». Розкажіть, про ваш новий спецпроєкт, присвячений циклічності української історії в її подіях та винаходах.

— Якщо говорити про сучасну історію, то не викликає сумніву той факт, що за 30 років незалежності Україна пережила чимало подій, які вплинули на кожного з нас і залишили вагомий слід в історії: прийняття Конституції, поява гривні, дві революції, Томос, безвіз і так далі. Я з колегами працюємо у сфері соціальних комунікацій, ми звикли аналізувати всі події, тому помітили, що деякі моменти повторюються. І чи не кожен факт з історії незалежної України має відповідник у попередніх століттях.

У спецпроєкті «Наша незалежність» ми зібрали три десятки визначних унікальних подій та персоналій за роки існування України як окремої держави і знайшли їхні аналоги в історії. 

— Чому так важливо знати історію?

— Історія дає відповіді на значну кількість запитань. Вона наш натхненник та вчитель. Саме історія береже згадки про досягнення українців, вона є тим, що нас об’єднує, а також кращим уроком для майбутніх поколінь. Не знаючи історії, ми не будемо розуміти багатьох процесів, які відбуваються сьогодні, та й, власне, не знатимемо хто ми, чи не так?

У житті все циклічно, й завдяки нашому спецпроєкту нам вдалося це довести. Події, які траплялися в минулому, стали не лише бустером історичних процесів, вони досі ехом відгукуються в історії сучасності, знаходять відображення в сьогоденні, тому, добре оперуючи історичними знаннями, попереднім досвідом, є шанс уникнути помилок у майбутньому та, як кажуть, «не наступити на старі граблі».

Народ, який не шанує історію, можна порівняти з перекотиполем. Історія ж українців — це століття звитяги й боротьби, видатних постатей та винаходів світового значення як сотні років тому, так і зараз. Чого варте усвідомлення нелегкого шляху нашого народу до здобуття незалежності та своїх прав: війни, революції, повстання, міграції. Українці повинні пам’ятати про це, керуватись історичним досвідом, добре зважувати, роблячи той чи інший вибір, надавати цінність культурі та історії. Скажімо, днями прибула до Києва вперше в історії України перша Конституція українського народу — Пилипа Орлика — 1710 року. Українці мають змогу доторкнутися до історії, побачити цей важливий документ на власні очі в стінах Софії Київської, такою можливістю не варто нехтувати.

— Як в Інституті виникла ідея створити спецпроєкт, присвячений історії України?

— У квітні ми почали серію матеріалів «#Zвідки», де розповідаємо: звідки походимо, звідки виникли забобони і щоденні ритуали, звідки свята й вірування, звідки обряд комори і настінні графіті в сучасному місті. Ініціатором мініпроєкту стала наша менеджерка проєктів, яка є кандидатом історичних наук. 

Якось на робочій зустрічі ми обговорювали один із цих матеріалів, і нам стало цікаво, як події минулого вплинули на історію сучасної України і які з них знайшли відгомін в сьогоденні. Тоді й народилася ідея спецпроєкту.  

— У чому його унікальність? 

— Нам вдалося поєднати на одному майданчику історію та етнологію; визначних людей — відомих за життя та тих, хто з певних причин залишався в тіні, — які справили значний вплив на своїх сучасників та нас, їхніх нащадків; винаходи та події. Скажімо, чи могли б ви уявити, що прообраз першого трамвая, рентгенівського апарата, кінескопа, вакцин від смертельних хвороб, вертоліт та перший штучний супутник були винайдені саме українцями? Великою кількістю винаходів ми користуємося й сьогодні. Це дає розуміння унікальності як нашого народу, так і історії, творцем якої він був та залишається. Проєкт показує, що історія циклічна й події минулого мають своїх  генетичних «близнюків» чи принаймні нащадків у теперішньому.

— Скільки людей працювало над створенням спецпроєкту «Наша незалежність»? 

— Над ним працювали лише чотири фахівці. Проте за короткий термін їм вдалося досконало зануритися в історію та створити, я переконаний, досить важливий для українців проєкт. Пишаюся нашою командою!

— Чому такі проєкти є необхідними для суспільства?

— Без минулого немає майбутнього. Ми повинні з гордістю і повагою ставитися до досягнень України, намагатися примножувати їхню кількість. 

Я сподіваюся, що наш спецпроєкт надихне молоде покоління, і вони будуть гідним продовженням українського роду, як би пафосно це не звучало. А ми, зі свого боку, щороку зможемо поповнювати вже зібрану Інститутом національну скарбницю перемог.  

 video
Обговорити з іншими читачами:
Погода