Суди в умовах воєнного стану

Суд продовжує працювати в звичайному режимі в умовах воєнного стану. Але є ряд заходів: змінено підсудність деяких судів, продовжено процесуальні терміни, є можливість віддаленого доступу до судового процесу.

Коментарі 898

Незважаючи на війну, українська судова система та суди всіх ланок продовжують свою роботу.

В березні 2022 року Рада суддів України рекомендувала суддям по можливості відкладати та знімати з розгляду справи через те, що багато учасників судових справ не мають можливості приймати в них участь через воєнні дії. Виняток — невідкладні судові розгляди, у тому числі продовження запобіжних заходів. 

Проте, за інформацією голови Ради суддів України, за час воєнного стану судами розглянуто понад мільйон судових справ. Безперебійність роботи судів забезпечено шляхом зміни територіальної підсудності. Доступ до правосуддя не змінився: за бажанням учасники справи можуть бути присутні в судовому засіданні особисто чи в режимі відеоконференції.

суд

Як працюють суди під час війни

Свои повноваження виконують майже всі суди, які знаходяться на підконтрольних українській владі територіях.

Законодавство забороняє змінювати порядок судочинства під час воєнного стану. З огляду на безпекову ситуацію деякі суди призупиняли розгляд певних справ або взагалі всю роботу. Але там, де було відносно спокійно, суди продовжували працювати в звичайному режимі.

Суди працюють навіть в тих регіонах, які знаходяться в зоні бойових дій, але залишаються на підконтрольній Україні території, наприклад, деякі суди в Харкові та Нікополі.

Якщо з певних причин в суді неможливо здійснювати правосуддя, то такому суду змінюють підсудність. Тобто справи з таких судів передають іншим. На сайті Судової влади публікується карта судів (https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/1267101/), яким змінено підсудність та наведено актуальний перелік судів (https://cutt.ly/6Fi2HQf), територіальну підсудність яких було змінено у зв’язку з неможливістю здійснювати правосуддя під час воєнного стану.

 

2. Поновлення процесуальних строків

Відповідно до рекомендацій Ради суддів України щодо роботи суддів в умовах воєнного стану від 02 березня 2022 року, суддям необхідно виважено підходити до питань, пов`язаних з поверненням різного роду процесуальних документів, залишення їх без руху, встановлення різного роду строків та по можливості, продовжувати їх щонайменше до закінчення воєнного стану.

Лише одного посилання на воєнний стан для поновлення процесуальних строків буде замало. Сторонам по справі потрібно обґрунтувати чому саме військовий стан завадив подати до суду документи в встановлений законом строк.

Також Верховна рада продовжила загальні та спеціальні строки позовної давності у період дії воєнного стану відповідно до статей Цивільного кодексу України: 257-259, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 на строк дії воєнного стану.

 

 Відслідковування за судовою справою онлайн

 З 24.02.2022 багато державні сервісів відключили щоб зберегти цілісність даних.

Станом на початок вересня 2022 року державні реєстри відновлюють свою роботу. Так, учасники судового процесу мають змогу отримати інформацію про судові справи на порталі Судової влади та завдяки інтернет-сервісу Scanbe.io.

Судова адміністрація публікує наступні дані:

  • стан розгляду судової справи;
  • дати наступних судових засідань;
  • судові рішення.

Таким чином, учасники судових справ мають змогу отримувати повну інформацію про хід судової справи віддалено та мати доступ до процесуальних документів, прийнятих судом за допомогою інтернет-сервісів.

 

 Електронний суд

Електронний суд (https://id.court.gov.ua/) – це веб-портал, розроблений Державною судовою адміністрацією для обміну процесуальними документами.

Завдяки системі «Електронний суд» громадяни можуть в режимі онлайн подавати позови, клопотання, ознайомлюватися з матеріалами судової справи.

Для початку роботи з системою «Електронний суд» потрібно зареєструватись в системі використовуючи ключ з кваліфікованим електронним підписом (КЕП). Такий електронний ключ можливо отримати в податковій чи в банку в якому ви є клієнтом, наприклад в Приватбанку.

Учасники судового процесу за допомогою системи «Електронний суд» можуть сплатити судовий збір та контролювати хід судової справи віддалено.

судова зала

Участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції

Режим відеоконференції передбачає участь у судовому засіданні віддалено, без фізичної присутності.

Для того щоб прийняти участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції, учасник судової справи повинен за п’ять днів до потрібної дати подати відповідну заяву до суду.

Зразок заяви (https://cutt.ly/kZ3ENMT) про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Як прийняти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції: 

  1. Зареєструйтесь на сайті відеоконференцзв'язку з судом.
  2. Подайте до суду заяву про участь у справі в режимі відеоконференції.
  3. В день судового засідання завчасно увійдіть на сайт відеоконференцзв'язку з судом, після чого учасника буде приєднано до судового засідання.

Висновки

Судова система продовжує працювати в звичайному режимі наскільки це можливо в умовах воєнного стану. Для забезпечення доступу до правосуддя проводяться ряд заходів: змінено підсудність деяких судів, продовжено процесуальні терміни, забезпечується можливість віддалено отримувати доступ до судового процесу.

Працівники судів разом з усіма українцями доводять свою мужність та професіоналізм не словом, а ділом; та забезпечують доступ до судового захисту незважаючи ні на що.

 

Юрисконсульт сервісу Scanbe.io

Червенюк Дмитро

 

 
 
 
Обговорити з іншими читачами:
Погода