Українські художники підкорюють світ NFT: розповідають про війну та нашу культуру

Відколи світ захопився останньою новинкою цифрового виміру – невзаємозамінними токенами, тобто NFT, українські художники, артисти та інші митці почали освоювати популярний тренд. І створювати свої NFT-колекції з унікальних зображень, пісень чи відео.

Коментарі 1023

 Іноземні креатори вже давно розглядають NFT-майданчики не лише для презентації своєї творчості, але й заробітку – у березні минулого року Christie's продав NFT Everydays: The First 5000 Days від Beeple за $69,3 млн. Натомість для українців після початку повномасштабного вторгнення NFT став ще однією платформою, через яку можна транслювати на весь світ правду про війну в Україні та дії російських загарбників.

У березні за підтримки Мінцифри запустили перший NFT-музей війни, щоб показувати іноземцям злочини РФ. Щодня художники малювали та постили нове зображення кривавих подій. Не менш емоційний NFT-проєкт про війну від української галеристки Ліки Співаковської та Web 3.0 агентства CTRL/ART/D “Support Ukraine gallery”. З різних українських міст зібрали роботи, які художники малювали перебуваючи в окупації, у бомбосховищах, а також малюнки українських дітей, які по-своєму переживали жахливі події. Кошти з продажу NFT скерували на підтримку ЗСУ.

Нині головна тема NFT-колекцій українських художників – це Україна, війна, наша культура та традиції, які кожен переосмислює відповідно до свого стилю та напрямку. Один з останніх цікавих проєктів – Українські Таро київських художниць сестер Фельдман. До цього Мішель та Ніколь створювали оригінальні стріт-арти також на українську тематику, а нині вирішили освоїти цифровий майданчик NFT. Авторки розповідають про проєкт, мовляв, саме Таро обрали не випадково, бо карти – зараз дуже популярні, а ще на них можна зобразити різні історичні періоди нашої країни, в кожну картинку закласти новий сенс. Українська колода карт Таро від Фельдман – це 78 унікальних NFT-зображень. 

“Ідея намалювати колоду виникла від бажання глобально усвідомити ситуацію. Це був особистий психологічний аналіз України як явища. Ми зобразили важливих для нашої держави особистостей. В українській колоді Таро є політики, військові, письменники, художники, музиканти, мислителі, пам'ятники архітектури, вороги. Тож, якщо ти українець, ворожіння буде точнішим!” — розповідають про свій проєкт сестри Фельдман.

У колоді Українських Таро зображення різних історичних персонажів, наприклад, Сковороди, Шевченка, гетьмана Скоропадського, а також дуже багато української символіки – тризуб, прапор, бандура, трембіта, соняхи та шаблі. Серед картинок є нагадування і про війну, яку зараз переживаємо, — це український військовий із Джавеліном — уособлення всіх захисників, які боронять країну від ворога. І пророча карта, побачивши яку зрадіють українці, – повішений Путін з табличкою “вбивця”.

Розгледіти малюнки художниць можна не лише на екрані, це, мабуть, перші NFT, які покупець потримає в руках. Адже кожному, хто придбає токенізовану колоду, авторки обіцяють надіслати також справжню. І вона не загубиться у далекій шухляді, бо Українські Таро цілком підходять для професійного гадання, художниці Фельдман до кожної своєї карти прописали трактування. Крім цього анонсували ще 2 нові колоди: перша також присвячена Україні, друга про сни та підсвідомість.

Українські митці переконані, зараз кожен як може має нагадувати світу про біду, з якою боремося, показувати європейцям та американцям не стереотипну Україну, а передову та сучасну, водночас з давніми традиціями. І для цього використовувати всі можливі цифрові майданчики.

За матеріалами пресрелізу

Обговорити з іншими читачами:
Погода