Український креатив VS європейський. Досвід членів клубу ADC*UA на ADCE Awards 2022

Цьогоріч українські креатори показала гарні результати на європейському конкурсі ADCE Awards 2022 – 42 нагороди. Члени Клубу ADC*UA Слава Денис, Юлія Колесник та Віктор Шкурба були в журі та розповіли як проходило суддівство.

Коментарі 2975

До складу журі ADCE Awards 2022 увійшло 54 провідних креативників із 20 європейських країн. Міжнародні представники відсудили 874 роботи з 24 європейських країн, з яких було нагороджено 376 робіт. Українські учасники отримали 8 золотих, 6 срібних та 26 бронзових нагород, а також дві спеціальні нагороди – European Star-Johannes Newrkla Award та Genius Loci Award. Детально про українських переможців за посиланням.

Серед членів журі були представники Клубу арт-директорів України ADC*UA, які розповіли про свої враження від суддівства, як проходило суддівство, за якими критеріями оцінювали, прокоментували оформлення конкурсних робіт та інше.

Слава Денис, креативний директор Cheil Ukraine, Президент Клубу ADC*UA, очолила команду журі Print & Outdoor.

Цьогорічний конкурс залишив найкращі враження – фестиваль відкрито підтримував Україну!

Слава розповіла, що у її категорії Print & Outdoor, було декілька сильних українських робіт і деякі з них нагороджено. На її думку, зараз взагалі не стоїть питання, чи можуть українські роботи конкурувати з європейськими кампаніями. “Вже конкурують!” – впевнено говорить Слава.

Щодо критеріїв суддівства цього року, Слава зазначила, що особисто найбільше звертала увагу на такі речі, як сучасність та крафт, якість виконання.

Слава нагадала, що її порада щодо оформлення робіт залишається стабільною – сторітелінг в шоу-кейсі повинен бути емоційним і зрозумілим журі. Для цього варто показувати його до подачі багатьом професіоналам і прислухатися до коментарів.

Також Слава зазначила, що серед тенденцій в креативних комунікаціях, все ще популярна тема фемінізму, взагалі соціальні теми притаманні найкращим роботам. Ну і, звичайно, тема війни охопила настрій фестивалю.

Віктор Шкурба, засновник та креативний директор KA.KA.HA / ISD Group, увійшов до команди журі Brand Experience.

Віктор розповів, що вперше судив категорію Brand Experience, до цього він мав досвід в інтерактивних категоріях. Тому йому було трохи незвично, хотілося побачити більше технологічних та інноваційних ідей. “Більшість поданих проєктів, – говорить Віктор, – це інтерпретації на тему багато разів пережованих механік. Тож логічно, що проєкти з технологічним компонентом значно виділялися, як результат – вони і стали ключовими переможцями”.

Віктор зазначив, що критерії оцінювання прописані в правилах роботи журі: креативність ідеї, рівень крафту й оригінальність. Але додатково журі намагалося зрозуміти ще й локальний контекст роботи, бо він показує цінність проєкту.

На жаль, з категорії Brand Experience до шорт-листів потрапила лише одна українська робота – Motherland Pride від Saatchi&Saatchi Ukraine, хоча на етапі пре-селекшну їх було більше. Але саме ця робота зібрала найбільшу кількість золота в категорії Brand Experience, а ще була висунута на гран-прі (при цьому Віктор не мав права голосувати за українські роботи на жодному з етапів, окрім вибору гран-прі та спеціальних нагород).

Такий результат, на думку Віктора, більш ніж красномовно говорить про здатність українців конкурувати з європейськими роботами. “Загалом, мінімум третина робіт, що були висунуті на спеціальні премії фестивалю – родом з України. Це тішить”, – говорить Віктор Шкурба.

Віктор радить українським креаторам, продовжувати вчитися робити відео-кейси – структуровані, які розкривають ідею, контекст, та імпакт проєкту.  Він зазначає: “У кейсі Motherland Pride з Батьківщиною-Матір’ю, наприклад, сам монумент й ЛГБТК+ спільнота складаються в дуже зрозумілий для європейських членів контекст: “совкова” скульптура говорить сама за себе, а проблеми ЛГБТК+ спільноти в пострадянських державах – очевидні й зрозумілі. В айдентиці ж Хортиці (від Bickerstaff.734 - ред.) цей контекст не настільки явний, і тому виразне розкриття додає балів”. Взагалі Віктор вважає кейси цієї агенції – взірцевими. “Якщо б усі навчилися так виразно розповідати про свої роботи, то Україна мала б набагато більше нагород, я певен”, – додає він.

Юлія Колесник, незалежний консультант, судила у складі команди Integrated & Innovation.

Розгорнуте інтерв’ю з Юлією Колесник щодо процесу суддівства та поради українським креаторам, на що треба звертати увагу, читайте на Sostav.ua. Тут ми приводимо деякі витяги з її розповіді.

Юлія зазначає, що конкурс був цікавий тим, що не було відчуття гомогенності, типовості робіт, як це часто буває. Роботи, представлені на конкурсі, були об‘єктивно дуже різні, адже їх обирали локальні клуби, і тому кожна з них, свого роду, представляла локальне бачення з різних куточків Європи.

Юлія, як й Слава Денис, відмітила приємне враження від підтримки, яку клуб та члени клубу виражали Україні, навіть у кулуарному кофе-брейковому спілкуванні.

Щодо суддівства, то є два критерії, на які, за словами Юлії, звертали увагу буквально всі члени журі.

Перш за все, банально та технічно, але відповідність категорії. “Іноді було враження, – говорить Юлія, – що деякі роботи “запихувались” у будь-яку категорію, яка хоч трохи дотична до того, що було у кейсі”.

Другим критерієм є свіжість креативного рішення. “І тут свіжість – це не тільки сама ідея в сенсі, що саме було зроблено, а також контекст, у якому та у відповідь на яку проблему це було зроблено”.

Категорії Integrated & Innovations, в якій Юлія була суддею, є досить складною, в ній оцінювалися роботи саме з точки зору побудови кампанії, яка задіює багато каналів та інструментів, радше ніж з точки зору окремого інструменту в кампанії, як то ролик, активація чи “аппка”. В категорії, за словами Юлії, було досить багато українських робіт. Менше за все їх було у підкатегорії для комерційного сектору, що зрозуміло – повномасштабна війна в Україні внесла корективи і стала центральною темою більшості робіт. Про українські роботи Юлія говорить так: “Не буду казати, що всі роботи були сильні та круті, ні. Деякі роботи могли сприйматися як сильні, на жаль, тільки через контекст та проблеми, про які вони створені. Та все ж більшість українських робіт були круті, серед них кілька кейсів які мені особисто було приємно переглянути знову”.

Тож Юлія впевнена, що українці складають гідну конкуренцію європейським кампаніям. “Коротка відповідь – так, навіть не так, ось так – ТАК!” – каже вона.

У розгорнутому інтерв'ю Юлія ділиться своїми спостереженнями про те, що можна зробити краще з огляду на досвід, який вона набула на судівстві цього року, а також надає перелік порад щодо оформлення робіт.

Юлія переконана, що українським креаторам треба бути впевненими в собі та своїх силах. “...одна із value-level речей, за яку Україна зараз воює з агресором, це сприйняття та відношення до нас у світі як до рівного. Ми сильна, крута, спроможна та незалежна країна з крутим бізнесом та креативом”, – говорить Юлія та додає: “Український креатив крутий, робить купу крутих робіт – і до, і під час, і буде після війни”.

sostav.ua

Обговорити з іншими читачами:
Погода