В Україні провели комплексне дослідження театральної галузі

Громадська організація «Культурна Асамблея» на замовлення Гільдії незалежних театрів України за підтримки Українського культурного фонду провела комплексне дослідження стану театрального сектору в Україні.

Комментарии 1804

Дослідження фіксує стан театрального поля України, відзначає здобутки і виклики, а також маркує адміністративні, економічні, політичні проблеми, які стримують еволюційний розвиток українського театру на шляху до подальших трансформацій.

Дослідники сфокусувалися на вивченні та освітленні таких питань:

  • Time-line найприкметніших подій в галузі в 1991-2018
  • Динаміка розвитку театру в Україні у постмайданний період: 2014 - 2018 рр.
  • Форми фінансування і стратегії театрального менеджменту
  • Статистика відвідування театрів у Києві та очікування глядачів
  • Ревю зарубіжного досвіду

«Зміни, що відбулися в галузі за часів Незалежності, потребують систематизації та переосмислення задля подальшого розвитку та трансформацій. Дослідження, яке зробила наша команда, допоможе як розвитку сектору, так і окремим театрам у розробці стратегій та у повсякденній діяльності, також отримані данні мають стати фундаментом для подальших досліджень. Адже на нашу думку, ми запропонували дієву модель для дослідження, що включає творчий, економічний та соціальний аспекти», – прокоментувала подію Олена Салата, координаторка проекту, голова ГО “Культурна Асамблея”,

На презентації, яка відбулася в УКМЦ, дослідники оприлюднили основні результати.

В країні сьогодні функціонує понад 300 театрів різних форм власності (державні та приватні), понад 100 з них - в Києві.

Діапазон доходів українських театрів коливається у межах від кількох сотень тисяч до десятків мільйонів гривень. Державні театри (національні, обласні, муніципальні) отримують до 80% -90% надходжень від державного бюджету відповідного рівня, в той же час  приватні театри практично не мають можливості отримувати фінансову підтримку від держави: досі не впроваджений механізм рівного доступу до бюджетних коштів для всіх гравців культурного поля.

Запорукою розвитку театрів дослідники вбачають впровадження послідовної державної культурної політики в театральному секторі, введення в театрах сучасного менеджменту з маркетингом в основі, створення умов для фінансової підтримки сектору як державними організаціями і фондами, так і приватними спонсорами і меценатами, а також органічну взаємодію всіх учасників процесу.

Соціологічне дослідження уподобань та моделей поведінки киян щодо театрів, показало, що майже кожний п’ятий з опитаних респондентів відвідував театр за останні півроку (23%). 31% зазвичай відвідує театр тому, що «прагне саморозвитку», 20% «цікавляться виставою», 19% приваблює «особлива атмосфера закладу». Головною причиною невідвідування театрів кияни називають «брак часу» – 53,4%.

Дослідники зауважили, що для подальшого розвитку галузі важливо запровадити такі зміни:

  • надати суб'єктам театральної справи рівний доступ до бюджетів різних рівнів
  • змінити законодавство про грантову підтримку
  • погодити дію «Закону про меценатство» та податкового кодексу,
  • лібералізувати податкове законодавство: податкові канікули, 0% ПДВ, до 10% на доходи.

Окрім того, було зазначено, що допомогти ефективнішому розвитку галузі могли б розширення грантових інвестицій в творчі, креативні проекти; удосконалення контрактної системи і системи оплати праці; започаткування програми створення мистецьких кластерів у великих містах.

Дослідження проводили: ВАСИЛЬЄВ Сергій – театральний критик, педагог, заслужений діяч мистецтв України, ЧУЖИНОВА Ірина – театрознавиця, голова ГО «Театральна платформа», проектна менеджерка Київського академічного театру «Золоті ворота», СОКОЛЕНКО Надія – театрознавиця, координаторка «Сцени 6» Національного центру Олександра Довженка, САЛАТА Олена – координаторка проекту, член Ради Гільдії незалежних театрів України, ТУКАЛЕВСЬКА Оксана – експертка з маркетингу та комунікацій. ЖИЛА В’ячеслав – театральний менеджер, керівник муніципального театру «Актор» (Київ). Соціологічне дослідження зроблене за участю дослідницького центру Factum Group Ukraine.

Презентація дослідження.

За матеріалами прес-релізу

Обсудить с другими читателями:
Погода