Як безпечно отримувати новини онлайн на окупованих територіях?

Рекомендації для жителів окупованих територій від Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Центру національного спротиву та команди Rakuten Viber.

Коментарі 649
Фото: depositphotos.com
Фото: depositphotos.com

Як налаштувати безпечний інтернет (мобільний та фіксований)

Якщо ваш інтернет-провайдер підключений до російської мережі, завжди використовуйте на телефоні та компʼютері VPN-сервіси. Вони допомагають уникнути слідкування та обійти встановлені окупантами обмеження. Багато таких сервісів блокуються росією, тому треба шукати VPN-сервіси, який ще не заблоковано та не використовувати російські застосунки.

Із використанням VPN-сервісу ви можете дивитися українське телебачення та читати українські ЗМІ онлайн та в мобільних застосунках. Дивитись українське телебачення можна на Youtube, платформах Київстар ТВ, Megogo, Omega TV та багатьох інших, а також в застосунку Дія.

Офіційні заяви та важливу інформацію обов’язково перевіряйте на сайтах (офіційних сторінках у соцмережах, які мають позначку верифікації – синю галочку) українських державних органів влади. Однак, слід бути уважними, щоб не натрапити на сайт-підробку, створену ворогом.

Де слухати інтернет-радіо

Шукайте українське радіомовлення на платформі radioplayer.ua, а також на сайті або в застосунку Суспільного радіо:

застосунок для iOS

застосунок для Android

Яким з доступних на окупованих територіях онлайн-джерел можна довіряти

Окупанти блокують доступ до українських інтернет-видань, сайтів органів влади, соціальних мереж, телеканалів, глушать радіостанції. Втім доступ до українських ресурсів у месенджерах може зберігатися.

Правдиві новини про ситуацію в країні можна дізнаватись тут:

Телеканал UA:Перший
UA: Радіо Промінь
UA: Українське радіо

Перевірені джерела та безпечне читання новин у Viber

У Viber шукайте офіційні канали в пошуку або у вкладці “Корисне”. Вони також позначені блакитною пташкою. Деякі з них:

Президент України

Верховна Рада України

Головне управління розвідки МО України

МОЗ України

ВМС ЗС України

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Центр Протидії Дезінформації при РНБО
Міністр Михайло Федоров

Якщо є загроза потрапляння смартфона в чужі руки, дотримуйтеся декількох інструкцій для безпечного прочитання новин у Viber:

  • при небезпеці не підписуйтеся на канали, шукайте їх у пошуку в застосунку або на вкладці “Корисне” для прочитання;
  • За необхідності очищуйте історію пошуку таким чином: при переході на рядок пошуку біля розділу “Останні” натисніть “Очистити”.

Якою інформацією не варто ділитися в особистих чатах чи групах через ризик обшуку, проживаючи на окупованій території

Видаляйте з чатів обговорення на всі теми, які можуть спровокувати окупантів: обговорення політичних питань, бойових дій, засудження політики росії. Не зберігайте фото військової техніки, руйнувань, скріншотами з новин тощо.

Видаляйте з телефону усю інформацію, яка може здаватись окупантам підозрілою:

  • будь-яку патріотичну інформацію;
  • меми про ворога;
  • фото українських військових, їх техніки, позицій, військових об’єктів;
  • фото окупантів, їх техніки, позицій, зафіксовані факти їх злочинів;
  • резервні копії смартфона, якщо створювали;

Видаліть застосунки, які можуть спровокувати окупантів.

Не зберігайте контактів зі званнями чи посадами військових (“Сергій майор”, “Василь сержант” тощо), а також іншими псевдо (“Джоні”, “Тоні” тощо). Краще називайте їх іменем та прізвищем, можна вигаданим, але реалістичним.

Також очистіть історію браузерів, закладки й чати в месенджерах. Але при цьому залиште щось нейтральне, наприклад, сайт із прогнозом погоди, з рекомендаціями фільмів, нейтральні переписки з дружиною і родичами.

Ідеальний варіант – мати запасний смартфон, який ви носитимете з собою і даватиме окупантам під час ймовірних обшуків. Однак якщо ви користуєтесь сучасним смартфоном – нехай і резервний телефон буде орієнтовно таким, як ваш основний. 

Повна інструкція про доступ до інформації на окупованих територіях – на сайті Dovidka.info від Центру Стратегічних комунікацій при МКІП: https://dovidka.info/yak-povodytysya-na-okupovanij-terytoriyi/.

За матеріалами пресрелізу

Обговорити з іншими читачами:
Погода