Як дивитися кіно з тінейджером, щоб він вас не зненавидів

Здається, всі ми тепер забули про чудовий світ кіно. А можливо, насправді й не знали? Кожна дитина, підліток — окремий всесвіт, подарований тобі чистий аркуш: пиши на ньому гарним почерком, без помилок. Олександр Євтушенко, режисер-постановник, воркшоп лідер напрямку “Кіновиробництво”, Центр креативних технологій для тінейджерів TUMO Kyiv, запропонував разом подумати, як це зробити правильно з допомогою кіно?

Коментарі 1768

Як дивитися кіно з підлітками та яке власне  дивитися?

Спочатку треба визнати: це дійсно величезна проблема. Сучасні підлітки справді майже не дивляться кіно. Така от іронія: ми перестали читати товсті книжки, а вони вже навіть не дивляться фільми – надто важкий формат! Під час занять періодично називаю своїм студентам відомі картини, а вони вперше про них чують. Спочатку це викликало шок, але потім прийшло розуміння, що є факт – сучасна молодь отримує інформацію переважно  з TikTok і Youtube – і з цим фактом треба вміти працювати. 

Зацікавте атмосферою. Наприклад, організуйте їм справжній кінотеатр, з усіма атрибутами: фіксований час початку перегляду, попкорн, напої. Ця ідея спрацювала у мене, коли я вирішив показати студентам фільм на великому екрані в TUMO. Записалось багато тінейджерів, прийшло ще більше. Неочікувано для всіх чудово провели півтори години, обговорили побачене, обмінялись враженнями. І тільки потім я попросив їх написати рецензію на фільм, для осмислення досвіду.

Почніть з короткометражного кіно. Для дітей, підлітків, темпоритм старих  фільмів уже не годиться  надто повільний, важкий. У них мозок значно швидше працює, і йде розсинхрон, їм стає нудно. Підлітки  не будуть дивитись умовний італійський неореалізм. Їм скоріш за все більше відгукнуться фільми Marvel, де багато спецефектів, а по сюжету вони максимально однотипні.

Ви ще пам’ятаєте, як багатотомні книжки псували вам канікули, відбивали бажання цікавитись літературою і взагалі жити? А короткі новели, наприклад, Мопассана, По, Меріме залітали на ура? З кіно зараз те ж саме. Їжте слона шматочками.

Є величезна кількість хорошого короткого метра  сучасного, стильного, актуального. Коли є можливість, я завжди показую учням класний короткий метр, вони дійсно дивляться з захопленням. Рекомендую подивитись оці короткі метри: «Випуск 97», «В радості і тільки в радості», «Оператор Вікторія», «Людина - посмішка», «Країна іграшок», «Фаве», футбольний клуб «Нефта», «Мовчазна дитина».

Нарощуйте темпи поступово. Освоїли короткий метр? Пробуйте сучасні “вертикальні” сіткоми, де кожна серія має окремий сюжет, бажано напружений і футуристичний. От невеликий  перелік серіалів, які можна переглянути з підлітком: “Дивні дива”, “Сексуальна освіта” (якщо тінейджеру є хоча б 14 років), “13 причин чому”, “Клініка”. Згодом можна ускладнити задачу і перейти до серіалів, які більше спонукають до інтелектуального розвитку, але при цьому залишаються сучасними і динамічними, наприклад, “Містер робот”, “Поділ”, “Кремнієва долина”. Включати щось на 25, потім 40 хвилин, і якщо все йде добре, й інтерес зростає, включати повний метр.

Тримайте ритм. Дивіться кіно з певною періодичністю. Можна почати, наприклад, по суботах (хоча б раз на тиждень). Через деякий час це перетвориться на звичку і забути подивитись фільм вже буде складно. Можна зробити таку собі сімейну традицію.

Як ви можете допомогти дітям зрозуміти побачене у фільмі?

Питання, як кажуть, на мільйон. Дійсно, як поговорити з дітьми так, щоб вони вже на 2-й хвилині не увімкнули TikTok. Можливо це вже дійсно проблема покоління, і нічого тут не зробиш? Із сумом, але визнаю, що певною мірою так. Але не проблемою, а особливістю! Яку вам може бути складно, але необхідно враховувати.

Будьте зацікавлені самі. Є один важливий момент: підлітку не буде цікаво, якщо це не цікаво вам. Щоб навчити його любити кіно, треба самому розбиратися у фільмах. Полюбити якісне кіно, а не низькопробне без динаміки, сенсу. Діти беруть приклад з батьків. Хороші фільми нас чомусь вчать, змушують задуматись про цінне, глобальне: дружбу, сім'ю, екологічну безпеку, завзяття та героїзм певних людей,  дають можливість переосмислити та почати цінувати життя. Важливо дивитися таке кіно, і говорити про це з ними.

Декілька українських картин, які допоможуть виховати свій  кінематографічний смак: “Тіні забутих предків”, “Земля”, “Звенигора”, “Пропала грамота”, “Камінний хрест”, “Білий птах з чорною ознакою”, “Вавилон ХХ”, “Криниця для спраглих”.

Запитуйте. Проговорюйте свої враження від картини та завдавайте питання підлітку. Після або під час перегляду  не так важливо. Важливіше  робити це безпосередньо і без повчання, з інтересом до їхньої думки. Так, як би з друзями обговорювали. Спитати, що дитина зрозуміла. Хто з героїв сподобався, хто не сподобався і чому. Пояснити незрозумілі моменти нормальною дорослою мовою (діти розумніші, ніж нам інколи здається).

Інколи варто мовчки пережити однакові емоції. Бувають ж фільми, які до сліз пробивають. Тут вже й пояснювати не доведеться, значить, дитина зрозуміла кіно, вона доречно проявила емпатію. Що вам точно не потрібно робити, так це робити перегляд зобов'язанням та рутиною. Легкість та щирість – основні методи, щоб “включити” сучасного підлітка в перегляд фільмів. 

Як підбирати фільми та відповідати на запитання під час перегляду

Бажано заздалегідь  прочитати опис фільму, який плануєте дивитися  з дитиною. Зрозуміти чи вартий цей фільм спільного перегляду і чи може він посприяти  додатковому розвитку підлітка. Звичайно ж, не все кіно повинно нести в собі глибокий сенс та морально  повчати. Круті сімейні комедії або фільми жахів також добре інколи варто дивитись, вони об’єднують родину спільними емоціями, піднімають настрій.

Щоб відповісти на запитання підлітка про фільм, потрібно лишень уважно його дивитися. Немає універсальної відповіді у мистецтві. Кожен глядач під час перегляду фільму стає його співавтором і може в ньому бачити речі, які пов'язані саме з його життям. Бачити  абсолютно різні речі в мистецтві —  прекрасно.

Обговорити з іншими читачами:
Погода