зазначила Євгенія Панкратьєва, CEO, Noblet Media CIS
Дослідження складається з 8 блоків. Перший блок виявляє сприйняття донорів та міжнародних організацій. Нижче ключові висновки щодо довіри, сприйняття та оцінки діяльності донорів та міжнародних організацій у регіоні:
- Довіра до міжнародних організацій. Українці здебільшого довіряють всім основним міжнародним донорам. Найбільший рівень довіри має ЄС (74%). Також 59% молдован довіряють ЄС. Агенціям ООН більше всіх довіряють азербайджанці, білоруси та узбеки – ЮНІСЕФ (35%, 39% та 51% відповідно) та ПРООН (44%, 42% та 39% респондентів у згаданих країнах відповідно). Світовому банку найбільше довіряють в Узбекистані (51%) та Білорусі (53%). Респонденти в Грузії найбільше довіряють ЄС (59%), ПРООН (53%) та USAID (51%).
- Основні донори. В Україні та Грузії МВФ вважається найбільшим донором (64% та 45% відповідно). 51% респондентів в Азербайджані та 65% в Узбекистані вважають, що Світовий банк найчастіше інвестує в їхню країну та надає грантову підтримку. В Білорусі 48% респондентів вважають ЄБРР найбільшим донором, а в Молдові та Грузії – ЄС (54% і 44% відповідно).
- Сприйняття щодо інвестицій донорів. Респонденти в усіх країнах, крім Азербайджану, вважають, що більшість інвесторів і донорів інвестує в сектор енергетики. На думку 86% респондентів в Азербайджані інвестиції найчастіше спрямовуються в нафтогазовий сектор. Фармацевтика та інфраструктура також вважаються одними з основних секторів для інвестицій в усіх країнах регіону: 38% і 49% респондентів в Узбекистані та Молдові відповідно обрали фармацевтику, тоді як 38% респондентів у Грузії обрали інфраструктуру. За результатами опитування виробництво техніки замикає топ-5 найбільш популярних для фінансування секторів регіону з найвищими показниками в Білорусі (34%) та Узбекистані (37%).
- Успіх іноземних інвестицій. Респонденти у всіх країнах, крім Азербайджану та Молдови, також вважають, що інвестиції в енергетичний сектор є найбільш успішними. В Азербайджані 93% респондентів вважають інвестиції в нафтогазовий сектор найбільш успішними, тоді як 70% респондентів у Молдові оцінюють інвестиції в фармацевтику як успішні. Інші успішні інвестиції були зроблені в екологію в Грузії (39%), освіту в Молдові (52%), фармацевтику в Узбекистані (41%), охорону здоров’я в Україні (25%) та виробництво техніки у Білорусі (39%).
- Сприйняття основних донорів. МВФ сприймається як головний донор в Україні (64%). Світовий банк займає лідируючі позиції в Азербайджані (51%) та Узбекистані (65%). Респонденти з Білорусі вважають, що ЄБРР найчастіше інвестує в їхню країну (48%), тоді як молдавани (54%) вважають ЄС головним донором. У Грузії респонденти вважають МВФ та ЄС основними донорами майже у рівних пропорціях (45% та 44% відповідно).
- Відсутність комунікації. Громадянам всіх країн не вистачає інформації щодо змісту фінансових програм міжнародних донорів. Між тим, українці є найбільш обізнаними – 34% заявили, що вважають інформацію щодо фінансових програм чіткою і зрозумілою. Громадяни Білорусі (77%), Молдови (77%) та Узбекистану (78%) заявили, що відчувають брак комунікації.
- Надійні джерела інформації. Українці (60%), азербайджанці (53%) та молдавани (60%) найчастіше використовують веб-сайти засобів масової інформації для отримання новин про те, що відбувається в країні та за кордоном, тоді як білоруси (50%), грузини (50%) та узбеки (48%) обрали сайти соціальних мереж основним джерелом інформації.
зазначає заступник директора Info Sapiens Інна Волосевич
Про методологію дослідження
Дослідження представляє собою інтегративне опитування щодо соціальних та економічних поглядів середнього та вище-середнього класів населення в 6 країнах – Україні, Азербайджані, Білорусі, Грузії, Молдові та Узбекистані. У кожній країні було проведено 200 індивідуальних інтерв’ю із громадянами, що проживають в містах, віком 18-45 років. Згідно з дослідженням, представники середнього та вище-середнього класів становлять 50-60% міських жителів цільового віку, а також є групою, яка приймає найважливіші рішення щодо великих покупок та інвестицій.
В анкету були включені наступні донори: Європейський Союз (ЄС); Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ); Світовий банк; Міжнародний валютний фонд (МВФ); Програма розвитку ООН (ПРООН); Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР); Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ); Організація з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ); Європейський інвестиційний банк (ЄІБ); Агентство США з міжнародного розвитку (USAID); Банк розвитку Ради Європи (CEB); Шведське агентство з питань міжнародної співпраці (SIDA); Німецький державний банк розвитку (KfW Entwicklungsbank / KfW Bank of Development); Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО); Північна екологічна фінансова корпорація (NEFCO); Північний інвестиційний банк (NIB); Німецьке товариство з міжнародного співробітництва (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit / GIZ); Міжнародна фінансова корпорація (IFC)