Як вибрати потрібну викрутку: види і застосування

Критеріями вибору є формат різьбового з'єднання, його розміри, частота застосування, вид ручки, тип використовуваного матеріалу, а в багатьох випадках - і бренд виробника.

Коментарі 988

6319b14d9de83.jpeg

Викрутка - ручний інструмент досить нескладної конструкції, який обов'язково має бути в кожному будинку. Користуються такими пристроями і професійні майстри - в їх похідній валізці ви обов'язково зможете помітити пару-трійку такого обладнання. Основне завдання цих виробів - забезпечити комфортну роботу по вкручуванню та викручуванню різьбових з'єднань. Як правило, вони застосовуються тоді, коли передбачається періодична робота у невеликих масштабах. При цьому відповідь на питання, як вибрати викрутку, залежить насамперед від специфіки її використання.

Критеріями вибору є формат різьбового з'єднання, його розміри, частота застосування, вид ручки, тип використовуваного матеріалу, а в багатьох випадках - і бренд виробника. Також береться до уваги комплектація інструментів. Наприклад, для побутових потреб збирати цілий набір викруток немає ніякого сенсу - варто придбати лише універсальні моделі класичного розміру. Для електрика та представників інших професій знадобляться вузькоспеціалізовані моделі. Найчастіше оптимальним виходом із ситуації є необхідність купити викрутки з насадками. Вони являють собою рукоятку зі змінними шліцами, кількість яких може бути дуже великою та різноманітною.

Різновиди викруток

6319b14dbd461.jpeg

Як і будь-який інший інструмент, ці пристрої також передбачають певну градацію. Вона визначається по типу шліца - робочої частини моделі, і відрізняється такими модифікаціями:

  • Плоский (маркування SL). Її робоча частина виконана у вигляді пласкої лопатки, яка використовується для гвинтів нескладної конструкції. Найчастіше вироби використовують для будинку при вирішенні дрібних побутових завдань.
  • Хрестова (РН). Її робоче жало виконується у вигляді хреста, грані якого входять до отворів кріплення відповідної форми. Вироби працюють з високим показником надійності та найчастіше застосовуються для ремонту автомобілів та іншої техніки.
  • Хрестова з направляючими (РZ). Даний тип шлиця має формат двох хрестів, які зміщені відносно одне одного на 45 градусів. Накінечник забезпечує більш щільне входження в головку кріплення, утворюючи додаткові опорні грані. Найкраще викрутки цього виду використовують при складанні меблів.
  • Шестигранник (НEХ). У цього виробу шестигранна форма шліця, що дає можливість прикладати більші зусилля при роботі з різьбовими з'єднаннями в порівнянні з хрестоподібними моделями. Головна сфера застосування таких викруток - електромонтажні та технічні роботи.
  • Зіркоподібна (TORX). Її накінечник виконаний у вигляді шестипроменевої зірки, а застосування у роботі дає можливість отримати найвищий параметр обертаючого моменту. Такий формат набуває великої популярності у користувачів через те, що в роботі з ним повністю виключається пошкодження головки гвинтів. Окрім того, вони мають високий експлуатаційний ресурс, а моделі відповідного розміру успішно задіяні для точних робіт.

Також  користувачам доступні моделі з гнучким валом - з їх допомогою здійснюється монтаж та демонтаж кріплень у важкодоступних місцях. Універсальним варіантом вважається згадана вище викрутка з насадками. Діелектричні вироби використовуються в роботі електриків - матеріал рукоятки та стрижень у них оброблені спеціальним захисним покриттям від ударів струму.

Різновиди рукоятей

6319b14db2505.jpeg

Вибираючи потрібну викрутку, слід враховувати конфігурацію її ручки. Саме від цього елемента залежить точність та комфорт у роботі майстра. Класифікація даного напряму передбачає чотири основних типи:

  • прямий - являє собою продовження робочої частини, традиційний варіант більшості моделей;
  • Т-подібний - дає можливість прикладати велике зусилля в порівнянні з прямими моделями, використовується там, де потрібна якісна фіксація кріплення;
  • Г-подібний - переважно зустрічається на трубних ключах, дозволяє працювати без величезних зусиль;
  • переломний - своєрідний трансформер, який може бути як у прямому, так і Г-подібному вигляді.

Як правило, рукояті прямого типу виготовляються із пластику або композиту. Вони нерідко мають ребристу поверхню для запобігання ковзанню. Також часто зустрічається обробка поверхні латексом або іншими матеріалами, що забезпечують міцне зчеплення з долонею.

Робоча частина пристроїв виготовляється з металів. Зазвичай це сталь, що пройшла індукційне загартування. В якості добавки вона може мати хром і ванадій. Обробка поверхні шліця захисною речовиною дозволяє уникнути появи корозій та механічних пошкоджень.

Яку викрутку краще вибрати, вирішує кожен сам окремо для свого випадку. Знайти цей інструмент у гарній якості можна в спеціалізованих магазинах, які реалізують товар для професіоналів та побутового застосування.

Обговорити з іншими читачами:
Погода